HABER

"Tarih sorunları çözer"

İSTANBUL (İHA) - Başbakan Abdullah Gül, "Sayın Denktaş'la herhangi bir ayrılığımız söz konusu değildir, biz tartışmaya, görüşmeye ve çözümü bulmaya hazırız" dedi.
Başbakan Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı Kıbrıs'a yolcu ettikten sonra, Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Rauf Denktaş'ın sağlık durumunun iyi olduğunu ifade eden Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan ve Rauf Denktaş'la birlikte Atatürk Havalimanı'nda basına kapalı olarak yaptıkları görüşmeyi değerlendirdi.

"AB TÜRKİYE'YE HAK ETTİĞİ TARİHİ VERİRSE, KIBRIS ÇÖZÜMÜ KOLAYLAŞIR"
Başbakan Abdullah Gül, "AB çerçevesinde olup bitenleri, Kıbrıs'la ilgili BM'nin son attığı adımları kendi aramızda konuştuk, tartıştık. Bundan sonra da sıkı bir ilişki içinde olacağız. Bizim tavrımız gayet açıktır. Biz, çözümsüzlüğü çözüm olarak gören bir ülke değiliz. Kıbrıs'ta çözümü biz de öngörüyoruz. AB'ye de bütün görüşmelerimizde hep şunu söyledik; 'Sizler atacağınız adımlarla Kıbrıs meselesinin çözümünü kolaylaştırın, zorlaştırıcı adımlar atmayın'. Bu bir mutabakattır" dedi.

Çözüm için olumlu yaklaştıklarını ifade eden Başbakan Abdullah Gül, "Şüphesiz çözüm için biz olumlu yaklaşıyoruz. Sayın Denktaş'ın, BM Genel Sekreteri'ne yazdığı mektupların hepsi olumlu mektuplardır. Sayın Denktaş'la herhangi bir ayrılığımız söz konusu değildir, tartışmaya, görüşmeye ve çözümü bulmaya hazırız. AB Türkiye'ye hak ettiği tarihi verdikten sonra çözümün kolaylaşacağı çok açıktır. Bunu da AB çevrelerine söylemişizdir. Umarız Kopenhag'da liderler önemli kararlar alırlar. Türkiye'ye verilecek kesin tarih, birçok sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır. Bu çağrıyı kendilerine açık olarak da yaptık" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE KRİTERLERİ YERİNE GETİRDİ"
Başbakan Abdullah Gül, AB liderlerinin konuya çok stratejik olarak yaklaşması ve küçük hesaplar peşinde koşmaması gerektiğini söyledi. "Hiçbir şey belirsizlikte bırakılmamalıdır" diyen Gül, "Türkiye, üzerine düşenleri hakkıyla yapmıştır. AB'den kesin tarih almak için Kopenhag Kriterleri'ni yerine getirmek gerekir. Türkiye bunları yerine getirmiştir. Bizim siyasi kararlılığımız gayet açık ve ortadadır. Diğer aday 10 ülke ve Türkiye'yi mukayese ettiğimizde, onlar Türkiye kadar kriterleri yerine getirmemişlerdir. Türkiye, top yekün AB taraftarıdır" açıklamasında bulundu.

Meclis'teki siyasi partilerin yanı sıra, Meclis dışı kalan partilerin de AB konusundaki görüşlerinin aynı doğrultuda olduğunu anlatan Başbakan Gül, "Eğer Türkiye'ye karşı bir haksızlık yapılırsa, bu heyecan ve ilgiyi kaybedebiliriz. Sadece Türkiye kazanmayacaktır. AB de kazanacaktır. Müslüman bir ülkenin AB'ye üye olması, Avrupa'yı zenginleştirecektir ve AB'yi, bazı çevrelerin iddia ettiği gibi sadece bir Hıristiyan kulübü olduğu iddialarından uzaklaştıracaktır. Görüşmeler, basına yansıdığından daha olumludur. Bizi tatmin eden, kesin tarihin verilmesi ve bunun açıklanması. Bunu, önümüzdeki günlerde göreceğiz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön