HABER

Tarihe geçen öpüşmeler!

Tarihe geçen öpüşmeler!

Evlenen prenslerden, domuz gribi salgınına, televizyon karakterlerinden, dönemin en güçlü siyasetçilerine... Bu öpüşmeler tarihe geçti. Asla unutulmayan anlar vardır... Savaşlar biter, yeni liderler seçilir, salgın hastalıklar binlerce insanın hayatına mal olur, medyatik isimler skandallar yaratır, futbol takımları kupalar kazanır. Peki bu olayların akılda kalmasının sebebi nedir?

İşte cevabı:


Sovyetler Birliği’nin lideri Leonid Brejnev, 1979’da Doğu Almanya lideri Erich Honecker’e Sovyet usulü sıcak bir karşılama sunuyor. Dimitri Vladimiroviç Vrubel’in imzasını taşıyan bu duvar resminin altında “Tanrım, bu ölümcül aşkın üstesinden gelebilmem için bana yardım et” yazıyor.


Demokratik Almanya’nın 7 Ekim 1989’da kutlanan 40’ıncı kuruluş yıldönümüne katılan Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov Demokratik Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker’i böyle öpmüştü. Bu öpücükten kısa süre sonra Doğu Bloku’nun yıkılışına gidecek süreç başlayacaktı.


Papa İkinci Jean Paul, 6 Ekim 1989’da ziyaret ettiği Endonezya’nın başkenti Cakarta’da yeri böyle öpmüştü.


İşte Fransızlar ve Almanlar arasında yüzyıllar süren anlaşmazlığın bitişinin işareti. Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in elini öpüşü politik bir nezaketten öte içtenlik taşıyor.


Sinema tarihinin ilk öpücüğü 1896 yılında Thomas Edison’ın “Öpücük” adlı filminde yaşanmış ve büyük bir skandala dönüşmüştü. Dönemin sinema seyircileri hiç alışkın olmadıkları bu sahnelere büyük tepki göstermişti.


Margaret Mitchell’ın efsane romanı Rüzgar Gibi Geçti’nin 1939 tarihli sinema uyarlamasında Rhett Butler’ı canlandıran Clark Gable ve Scarlett O’Hara’yı canlandıran Vivien Leigh’ın gelgitli aşkı hala bu öpücükle hatırlanıyor.


İngiltere Prensi Charles’ın Leydi Diana’yla aşkı ve evliliği tarihin en romantik masallarından biriydi. Sonu hüsranla biten aşk hikayesinden geriye hafızalarda bu öpücük kaldı.


ABD Başkanı Barack Obama yaklaşık bir yıl önce seçimleri kazandığı açıklandığında zaferini eşi Michelle Obama’yla böyle kutlamıştı.


Roma’da Colleseum önünde yapılan “Kiss-ins” protestosuna katılan eşcinsel bir çift aşklarını bu öpücükle göstermişti. Öpücüğün ardından her ikisi de protestoya katılan diğer biseksüel ve eşcinsel çiftler gibi Temmuz 2007’de tutuklandı.


Almanya’nın dört bir yanını ayağa kaldıran çılgın karnaval sezonunda her şey serbest. Buna Bavyera Eyaleti Başbakanı ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi Başkanı Horst Seehofer’i öpmek de dahil.


Şili’nin başkenti Santiago’da 2004 yılının Ocak ayında bir diş macunu reklamı için bir araya gelen 4 bin çift hep birlikte öpüşerek rekorları alt üst etmişti.


ABD’nin güneyinde 2005 yılında yaşanan Katrina kasırgasının mağdurlarından bu küçük çocuk ile sevimli yunus aynı kaderi paylaşmış ve evlerinden olmuş. İkisi de yeni hayatlarına Bahamalar’da devam ediyor.


Domuz gribi bütün dünyayı kasıp kavuruyor. Sokaklarda maskelerle gezenlerin sayısı her gün artıyor. Ama bu kimsenin aşkını göstermesine engel değil.


Adrien Brody, Piyanist filmindeki başrolüyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını kazandığında, ödül sevincini kendisini sahneye davet eden Halle Berry'i bu şekilde öperek göstermişti.


Madonna’nın 2003 yılı MTV Video Müzik Ödülleri’nde Britney Spears’ı dudağından öpmesi büyük sansasyon yaratmıştı.


Erkekler Ağlamaz filminin bir sahnesinde öpüşen Hillary Swank ve Chloe Sevigny o dönem çok konuşulmuş, bu rolle Swank En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ına layık görüldüğünde ödül sevincini Sevigny'i öperek göstermişti.


Medya dünyasının en uzatmalı çifti olan Kurbağa Kermit ve Miss Piggy, hayranlarının ve kameraların önünde aşklarını yaşıyor.


Müzik tarihinin efsane grubu Beatles’ın lider John Lennon ve eşi Yoko Ono, 1970 yılında katıldıkları bir basın toplantısında burunlarını birbirlerine sürterek aşklarını kameralar önünde ifade etmişti. Aslında Eskimoların birbirlerine sevgilerini göstermek için kullandıkları bu jesti Lennon – Ono çifti Kuzey Kutbu’ndan Avrupa’ya taşımıştı.


Demokratik Almanya Ulusal Ordusu’nun 7 Ekim 1989 tarihinde yaptığı geçit töreninde bir asker sevgilisini böyle öpüyor. Öpüşen bu kadın ve adam o sırada 40’ıncı doğum gününü kutlayan Doğu Almanya Cumhuriyeti’ne veda öpücüğü verdiklerini bilemezdi.


ABD donanmasında İkinci Dünya Savaşı’na katılan bir denizci savaşın bitişini bu öpücükle kutluyor. Sağ salim normal hayata dönmenin sevincini bundan daha iyi ne ortaya koyabilirdi ki?


Brezilya Milli Futbol Takımı’nın iki efsane oyuncusu Ronaldinho ve Rivaldo, 2002 yılında ellerine aldıkları Dünya Kupası’na böyle öpücük kondurmuşlardı.


Türkiye’nin o döneme kadar hiç varlık gösteremediği bir spor dalı olan halterde Türkiye adına rekorlar kıran Naim Süleymanoğlu 1986’da Türkiye’ye gelmiş, dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal tarafından böyle karşılanmıştı.


Futbol sadece oynayanlar değil, izleyenler için de büyük bir zevk. Arjantinli bu genç taraftar hem takımına hem de sevgilisine tutkun.


Dünyanın her yerinde küçük kızlar öptükleri kurbağanın prense dönüşeceği beklentisiyle büyüyor. Bazıları mutluluğu yakalarken bazıları hayal kırıklığına uğruyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler