HABER

Tarihi iklim zirvesi başlıyor

Tarihin en büyük iklim toplantısı Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 192 ülkeden 15 bin kişinin katılımıyla başlıyor.

KOPENHAG (İHA) - 2 hafta sürecek toplantılara 105 dünya lideri katılacak. Amaç 2012'de sona erecek Kyoto Protokolü yerine yeni bir anlaşma koyabilmek. Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde hükümetler yeni bir iklim değişikliği anlaşması yapmak için bir araya gelecek. Bu anlaşma, ülkelerin iklim değişikliğinin kaçınılmaz sonuçlarına uyum sağlamalarına yardım ederken aynı zamanda ülkelerin karbon emisyonlarını azaltmak yönünde de teşvik edecek.

İki hafta sürecek toplantılar, 18 Aralık'ta ABD Başkanı Barack Obama da dahil 105 dünya liderinin katılacağı zirveyle sona erecek. Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere sera gazları salınımının azaltılması hedefleri, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişimine adaptasyonu için bu ülkelere mali destek, dünyadaki ormanlık alanların tahribatını 2030'a kadar sona erdirmek için bir karbon ticareti planı oluşturulması. Son bilimsel araştırmalara göre iklim değişikliği 2007'de yapılan Uluslararası İklim Değişikliği raporunda tahmin edilenden çok daha büyük bir hızla gerçekleşiyor. Çevreciler, politikacıların, yerküreyi felaketle sonuçlanabilecek bir iklim değişiminden kurtarmak için sadece 2 haftaları olduğunu vurguluyor.

Zirvede, karbon gazlarının azaltılmasının yol açacağı maliyetin paylaşımı konusunda zengin ülkelerle yoksul ülkeler arasındaki derin güvensizliğin de üstesinden gelinmesi ümit ediliyor. Toplantıya liderlerin katılacak olması ve belli başlı kirletici ülkelerin (Çin, ABD, Rusya ve Hindistan gibi) sera gazı salınımını azaltma yönünde verdiği sözler, bir anlaşmaya varılması umudunu artırmış bulunuyor.

Dünya liderleri, 1997'de mevcut BM iklim anlaşması Kyoto Protokolü imzalandığında toplantıya katılmamıştı. Bu kez Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen ile BM'nin iklim uzmanları paneli başkanı Rajendra Pachauri, açılış oturumunda konuşma yapacaklar arasında bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön