HABER

Tarihin en acımasız lideri Adolf Hitler kimdir? Adolf Hitler nasıl öldü? Adolf Hitler ve Yahudi Soykırımı

Adolf Hitler, yirminci yüzyılın en kötü şöhretli diktatörü olarak tanınıyor. Hitler, Yahudi karşıtı görüşleri ile yanına birçok insanı çekmiş, hatta bir süre halkın da desteğini çok yüksek oranda almıştır. Ancak daha sonra “ölüm kampları” olarak anılan kamplarda Yahudiler’e yaptığı işkenceler ile kendi halkının da tepkisini çekmiştir. Adolf Hitler’in liderliğinde gerçekleştirilen ve “Holokost” olarak anılan Yahudi Soykırımı’nda, 10 – 11 milyon Yahudi’nin öldüğü biliniyor.

Tarihin en acımasız lideri Adolf Hitler kimdir? Adolf Hitler nasıl öldü? Adolf Hitler ve Yahudi Soykırımı

Yakın tarihin en acımasız ve en kötü liderleri arasında kendine yer bulan Adolf Hitler’i tanımayan neredeyse yok. Almanya’nın adını bile anmaktan çekindiği Adolf Hitler, birçok cinayetin ve işkencenin baş sorumlusu olarak kabul ediliyor. 20. Yüzyılın en kötü anılan diktatörlerinden olan Adolf Hitler, ölümünden önce yaptıkları ve söyledikleri ile günümüzde hala birçok tepki çekiyor. Hitler, siyasi hayatına ilk olarak 1919’da Alman İşçi Partisi’ne üye olarak başladı.

ADOLF HİTLER KİMDİR?

Adolf Hitler, 20 Nisan 1889’da Avusturya’da doğdu. 1933’de Almanya Şansölyesi olan Hitler, daha sonra 1934 yılında Führer olarak devlet başkanı olmuştur.

1 Eylül 1939 yılında Polonya’ya düzenlediği sefer ile İkinci Dünya Savaşı’nı başlatmıştır.

Adolf Hitler, 1919 yılında Alman İşçi Partisi’ne üye olarak politik yaşama adım atmıştır. Parti 1920 tarihinde adı değişerek, Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi olmuştur. Hitler, 1921 tarihinde partinin başkanlığına yükselmiştir.

hitler

1925 – 1932 yılları arasında vatansız bir şekilde hayatına devam eden Hitler, Bakan Dietrich Klagges sayesinde Alman vatandaşlığı almıştır.

1933’te Alman Şansölyesi seçilmiş ve daha sonraki yıl Cumhurbaşkanı olmuştur ve Führer adı ile yeni bir devlet makamı yaratmıştır.

hitler1

Adolf Hitler, en başta propagandaları ve karizmatik dili ile alt ve orta tabakanın ekonomik durumları konusunda kişilere umut veriyordu. Bunun yanında halkına, aşırı milliyetçilik, sosyalizm, antisemitizm, anti-komünizm ve anti-kapitalizm sunuyordu. Ekonominin yeniden kurulması, yeni bir silahlı ordu ve faşist bir rejimle, yeni bir Almanya düzeni kurdu.

ÖLÜM KAMPLARI
Adolf Hitler, halkının ve rejimin gücünü arkasına alarak saldırgan bir dış politika izledi. Buna bağlı olarak Polonya’ya sefer düzenleyen Hitler, İkinci Dünya Savaşı’nı da başlatmış oldu.
Yahudi düşmanlığı ile bilinen Adolf Hitler’in en bilinen ölüm kamplarından biri olan Auschwitz, günümüzde hala en çok trajedinin gerçekleştiği kamp olarak biliniyor. Auschwitz ile beraber 5 tane daha ölüm kampı düzenleyerek, burada özellikle Yahudi, homoseksüel ve komünist düşüncedeki insanları çalıştırıyordu. Ancak, yeterli beslenmeyen, aşırı çalıştırılan ve işkenceye maruz kalan bu kişiler; açlık, yorgunluk ve hastalık gibi sebeplerden ölüyorlardı.

auswitch

GAZ ODALARI
Gaz odaları olarak da bilinen işkence odalarına alınan kişiler, başta tamamen younduruluyordu. Tüm eşyaları alınan Yahudiler’e bu odaların duş ve dezenfektan odaları olduğu söylenirdi. Gaz odalarının kapılarında “Duş” ve “Sauna” yazıyordu. Bu şekilde sorun çıkarmadan odaya giren kişiler, gaz odalarına girdiklerinde acı sonla karşılaşıyordu.

gaz odası

Odalar dolduğunda ve kapıları tamamen kapatıldığında, odaların içine katı Zyklon-B topakları duvardaki deliklerden atılırdı. Bu topaklar, zehirli Hidrojen Siyanür yayardı. Odaların içindeki herkes 20 dakika içerisinde ölürdü. Ölümlerin hızı, kişilerin duvardaki gaz deliklerine ne kadar yakın olduklarına göre değişirdi. Höss’e göre, kurbanların üçte biri hemen ölürdü.

Gaz odadan vakumla çekilirdi, cesetler odalardan alınırdı. Altın dişler ve dolgular, dişçi mahkûmlar tarafından alınırdı ve kadınların saçları kesilirdi. Odanın tabanı temizlenirdi ve duvarları tertemiz yıkanırdı. Bu işler, Sonderkommando olarak adlandırılan Yahudi mahkûmlar tarafından yapılırdı.

hitler4

İlk önce, cesetler oldukça derin çukurlara gömülürdü ve alçıyla kaplanırdı ama Eylül ve Kasım 1942 arasında, Himmler’in emriyle, çukurlardan çıkartılıp yakıldılar.

ADOLF HİTLER’İN ÖLÜMÜ

Sovyet güçlerinin 23 Nisan 1945’te Berlin'e girmesi ile Almanya’nın yenilgisi kesinleşmişti. Hitler; işgal altındaki Berlin’de, eşi Eva Hitler (Eva Braun) ile yer altı sığınağında 30 Nisan 1945 günü intihar etti.
Savaş sonucunda Almanya'nın yenilgisinin kesinleşmesi ve ümitsizliğin iyice artması üzerine 30 Nisan 1945'te Berlin'de eşi Eva Braun'la birlikte intihar etmeye karar verdiler.

HİTLER ÖLÜMÜ

Kendilerini bir odaya kapattıktan sonra, önce Eva Braun içinde siyanür bulunan bir kapsülü ısırır ve zehir saniyeler içinde etkisini gösterir, hemen ardından ise Hitler bir siyanür kapsülünü ısırır ve eş zamanlı olarak tabancayla sağ şakağına ateş eder.

eva

Kendi isteğiyle Führerbunker bahçesinde benzinle cesetleri, bombaların neden olduğu bir çukura yerleştirilip yakılmıştır. Hitler'in bunu istemesinin sebebinin Sovyet ordusu tarafından yakalanıp teşhir edilmek istememesi olduğu iddia edilmektedir. İntihar etmeden önce yanındaki generallere "Cesedimi Rusların eline asla vermemelisiniz, beni Moskova'da heykel yaparlar." demiştir.

VASİYETİ

Hitler, iki vasiyetnamesinden ilki olan siyasi vasiyetnamesinde “Almanya'nın bütün milletler ve Alman ulusu için zehir gibi tehlikeli olan Yahudileri ve Bolşevizm'i kovalamaktan asla vazgeçmemesi” gerektiğini belirtmekteydi.

İkinci vasiyeti olan özel vasiyetnamesinde ise tüm hayatı boyunca topladığı sanat eserleriyle doğduğu şehir olan Linz'de bir müze kurulmasını istedi. Tüm şahsi mallarını partiye, eğer parti kalmamışsa devlete bıraktığını ifade etmiştir.

hitler3


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler