Tarım Bakanlığı'ndan hint keneviri açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Edirne'de bulunan Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce ayçiçeği ekiminde kullanılan arazide "çok sayıda hint keneviri ele geçirildiğine" dair haberlere yanıt verdi.

Tarım Bakanlığı'ndan hint keneviri açıklaması

Bakanlık, "Geçmiş yıllardan beri Meriç Nehri boyunca yer alan tüm arazilerde olduğu gibi, nehrin taşması sonucu kendiliğinden gelen yabani kenevirler olduğu tespit edilerek tutanağa geçirilmiştir" açıklamasında bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, medyada Bakanlığa bağlı Edirne'de bulunan Tarımsal Araştırma Enstitüsünce ayçiçeği ekiminde kullanılan arazide "çok sayıda hint keneviri ele geçirildiğine" dair haberlerin yer aldığı hatırlatıldı. Söz konusu alanda Edirne İl Jandarma Komutanlığı'ndan gelen ekiplerin istemiyle yabani kenevir çıkışlarıyla ilgili tespit yapılması için Edirne İl Tarım Müdürlüğü ve kurum personelince incelemelerde bulunulduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Habere konu olan arazide 6 Ağustos 2013 tarihinde yapılan incelemelerde, geçmiş yıllardan beri Meriç Nehri boyunca yer alan tüm arazilerde olduğu gibi, nehrin taşması sonucu kendiliğinden gelen yabani kenevirler olduğu tespit edilerek tutanağa geçirilmiştir. Tutanak tutulduktan sonra yol kenarında ve tarla sınırında kümeler şeklinde çıkan kenevirler, Jandarma eşliğinde Tarımsal Araştırma Enstitüsü işçileri tarafından toplanarak imha edilmiştir. Bu işlem 6-7 Ağustos tarihlerinde yapılmıştır. Diğer yandan kamuoyunca bilinmelidir ki, söz konusu arazide 1 yıl buğday 1 yıl ayçiçeği ekilmektedir. Buğday üretim döneminde buğday ve yabani kenevirinin fenolojileri örtüşmediğinden sorun teşkil etmemekte, ancak ayçiçeği ekilen ve yağışlı olan yıllarda, kullanılan yabancı ot ilaçlarının sınırlı olmasından dolayı yabani kenevir bitkilerinin kontrolü zorlaşmaktadır. Gelinen noktada bu civardaki, nehir yatağı boyunca yer alan tüm tarım arazilerinde aynı sorun yaşanmaktadır. Her yıl nehir yatağında meydana gelen taşkınlar nedeniyle, yabani kenevir tohumları civardaki tarlalara yayılmakta olup bu durum kolluk güçleri tarafından bilinmektedir. Söz konusu alanlarda her yıl kontroller yapılarak yabani kenevirlerin imhası gerçekleştirilmektedir."

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
O DEĞLDE ŞU GDO LU PİRİNÇLERE NE OLDU MİLLETE YEDİRDİNİZ GENE . 3 BAKAN YANDAŞI KORUMAK İÇİN NE TAKLALAR ATMIŞTINIZDA OLMAMIŞTI. AZDA OLSA İYİ HAKİM VE SAVCILAR VAR. ONLARLA CANINIZA OT TIKAMA ZAMANI GELDİ..
HAHAHAHAHA. KENDILIGINDEN GELIIS YA. YUH ALLAH BELANIZI VERSIN YUZSUZ SOYSUZ UTANMAZ ZAVALLI INSANCIK MUSFETTELERI. DESENE LAN GERCEKLERI. KIME YATAKLIK YAPTINIZ. TAYYIBIN ESRARKES YEGENININ KENEVIRLERI OLMASIN. UTANMAZ ALLAH TANIMAZ CAKMA MUSLMANLAR SIZI. HER PISLIKTE SIZ VARSINIZ. SIZIN GECMISINIZ PISLIKMCIBILIYETI BOZUK DINSIZ YARATIKLAR.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler