HABER

Tarım İl Müdür'ne rüşvet şikayeti

ZONGULDAK (İHA) - Zonguldak'taki hayvan pazarlarını denetleyen Tarım İl Müdürü Yusuf Akın'a bir hayvan sahibi, Tarım İlçe Müdürlüğü'nde çalışan veteriner tarafından işlerinin zora koşularak 100 YTL rüşvet alındığı şikayetinde bulundu.

Zonguldak merkezde Tarım İl Müdürü Yusuf Akın, ilçelerde ise Tarım İlçe Müdürleri önderliğinde kurbanlık hayvanların satıldığı pazarlar eş zamanlı olarak denetlendi. Ankara karayolu üzerinde kurulan hayvan pazarında denetleme yapan Yusuf Akın'a, bir vatandaş rüşvet şikayetinde bulundu. 60 yaşındaki çiftçi Şahin Karaören, hayvanları getirdiği Karabük'ün Yenice Tarım İlçe Müdürlüğü'ne bağlı çalışan bir veterinerin kendisinden 100 YTL rüşvet aldığını ileri sürdü. Karacaören, "Köyden pasaportları çıkarttırırken, sağlık raporları almak için Yenice'deki veteriner elinden gelen zorluğu çıkardı. Zaten zor geçiniyorum. Beni akşama kadar bekletti. Raporu almak için benden 100 YTL para aldı. 'Bana özel taksi tutacaksın' dedi. Bize sahip çıkın. O kadar zorluk çıkarıyor ki 60 yaşında olmama rağmen beni yağmurun altında bekletti. Devletin diye 3 YTL'nin makbuzunu verdi. Geri kalanın makbuzunu vermedi" dedi.

Pasaport ve sağlık raporu işlemleri için hiçbir şekilde para alınmasının söz konusu olmadığını söyleyen Akın ise Şahin Karacaören'den Karabük'e dönünce yetkili yöneticilere şikayette bulunmasını istedi. Pasaportlarda gecikmelerin yaşanmasının doğal olduğunu ifade eden Akın, "Müracaatlarınızı zamanında yapmalısınız. Aynı anda müracaatların yapılması, pasaportların çıkartılmasında gecikmelere sebep olabilir. Ancak bunlarla ilgili ücret almaları söz konusu olamaz. Bunu oradaki idareci arkadaşlarımıza yansıtın. Bana yaptığınız şikayeti oradaki yönetici arkadaşa da yaparsanız, gereği mutlaka yapılacaktır. Bu senin vatandaşlık görevin" diye konuştu.
İl Tarım Müdürü Yusuf Akın, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Osman Nuri Ünivar ve veteriner hekim Ali Özçelik hayvanların pasaportları ve sağlık karnelerini kontrol ederken, hayvanların temizliği ve hormonlu ilaç kullanılıp kullanılmadığı da tek tek kontrol edildi. Önceki senelere göre hayvan pazarının daha sağlıklı ve hijyenik olduğunu söyleyen İl Tarım Müdürü Akın, "Bakanlığımızın hastalıklı hayvanların kesilmemesi nedeniyle aldığı tedbirler çerçevesinde, eş zamanlı olarak pazarları denetledik. Bu sene çok daha temiz, sağlıklı ve hijyenik olduğunu gözlemdik. Bu yönde tüm tedbirlerimizi aldık. Dezenfekte işlemleri ve gerekli kontrolleri de aynı anda sürdürüyoruz" dedi.

Bu arada, Karabük Valisi Can Direkçi'nin konuyla ilgili şikayetler üzerine başlattığı soruşturmanın ardından rüşvet aldığı ileri sürülen veteriner A.A.'nın merkeze alındığı öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön