HABER

Tarım ilacından kısır kalan işçilere tazminat

Los Angeles (AA)- Nikaragua'da tarlalarda kullanılan Amerikan tarım ilacı yüzünden kısır kaldıklarını ileri süren 6 tarım işçisi, Amerikan mahkemesinde açtıkları davada 3 milyon dolar tazminat kazandı.

Los Angeles'taki mahkeme, tarım alanlarında kullanılan DBCP'nin sağlık durumlarının müsebbibi olduğu gerekçesiyle Amerikan Dole Foods ile Dow Chemical şirketleri aleyhine dava açan 12 işçiden 6'sını haklı buldu ve bu kişilere toplam 3 milyon dolar tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Dow Chemicals tarafından üretilen DBCP, zararlıları öldürmek amacıyla Dole Foods tarafından 1970 ile 1980 arasında muz bahçelerinde kullanılmıştı.

Kararın ardından davanın ikinci bir aşamaya geçeceği, bu aşamada jüri üyelerinin davacıların ek tazminat alıp alamayacağını karara bağlayacağı belirtildi.
Duruşmalar sırasında, Dow Chemicals'ın 1979 sonlarında DBCP'ye maruz kalan insanların kısır kalabilecekleri endişesiyle bu ilacı ABD'de kullanmaya son verdiği, ancak ABD dışında bu ürünü kullanmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Geri Dön