HABER

"Tarım politikası yok"

SAMSUN (İHA) - Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Adnan Sakoğlu, Türkiye'nin en büyük eksiğinin hala tarım politikasının bulunmaması olduğunu belirterek, "Artık masadan tarlaya inilmeli ve Türkiye, tarımı desteklemeli" dedi.

Üretimin önünün açılmasının Samsun'a da olumlu yansıyacağını vurgulayan Adnan Sakoğlu, 2003-2004 yıllarında Samsun'da yapılması gerekenleri içiren bir rapor hazırlayıp, başta milletvekilleri olmak üzere ilgili yerlere ulaştıracaklarını açıkladı. Ekonominin önünün açılması ve reel sektörün pozitif büyümeye girmesi yönündeki düşüncelerini bu rapora yansıtacaklarını belirten Sakoğlu, Samsun'un doğusunda Çarşamba ve batısında da Bafra Ovaları ile ikinci bir Çukurova konumunda olduğunu kaydetti.

"Dünyanın gündeminde artık tarım var" diyen TSO Başkanı Sakoğlu, "Son 3-4 aydır 4-5 tane ülkeye gittim. Bu ülkelerde yaptığımız toplantılarda öne hep tarımın çıktığını gördüm. Tarım önemseniyor ve artık organik tarım dünyanın gündeminde. Yani hormonsuz, gübresiz tarım. Dünya buraya gidiyor, burada bir pazar var. Organik tarım üretseniz satamayacağınız yer yok. Bunların yapılabilmesi için bir alana ihtiyaç var. Bu, Samsun'da var. Samsun'da ikinci bir Çukurova var. Çarşamba ve Bafra Ovaları'nın sulama projelerinin mutlaka hayata geçirilmesi mecburiyeti vardır. Ayrıca, Samsun-Çarşamba Havaalanı'na kargo üniteleri yapılması lazım. Burada ürettiğiniz ürünü sanayi ürünü haline dönüştürerek, Avrupa ülkelerine satabiliriz" diye konuştu.

Türkiye'nin en büyük sorununun tarım politikasının olmaması olduğunu kaydeden Sakoğlu, "Hükümetin bence önemli çalışmalarından birisi olarak tarım politikasını ortaya koyması gerekir. Hükümet, tarım reformu yapmak mecburiyetindedir. Türkiye, tarıma önem vermek zorundadır. Türkiye tarımı mutlaka desteklemelidir. Ama bu bilinçli yapılmalıdır. Bu, kırsal kesimde yaşayan, tarımla uğraşan insanlarımızın işsizliğine bir çözüm getirecektir. Organik ürünlerin üretilmesinde bir altyapı oluşturacaktır. Bir yerden başlamak lazım. Türkiye, gün geçirmeden öncelikle tarım politikasını belirlemek zorundadır. Üretici bilinçlendirilmeli. Artık masa başından tarlaya inilerek, çiftçinin yanında, o çiftçiyle, o köylüyle beraber üretime katkıda bulunulmalıdır" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön