HABER

"Tarıma çözümler getirmeli"

ŞANLIURFA (İHA) - Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Eyyüpoğlu, 58. Hükümet'in tarımın sorunlarına kalıcı çözümler getirmesi gerektiğini söyledi. Mehmet Eyyüpoğlu, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birisinin tarım olduğunu, bu sektörün sorunlarını anlamadan, köylünün, dolayısıyla ülkenin sorunlarını anlamanın mümkün olamayacağını belirterek, "Çünkü, toplam 70 milyon nüfusun yaklaşık 30-35 milyonu hala kırsalda yaşamaktadır. Aktif nüfusun yüzde 44'ü tarım sektöründe istihdam edilmektedir. Fakat ulusal gelirden aldığı pay, yaşadığımız son iki krizden sonra yüzde 10'lara düşmüştür. Bu fakirleşmek, yoksullaşmak demektir. Bu ekonomik olmanın ötesinde sosyolojik bir olay demektir" dedi.

Türkiye'de artan işsizliğin, yoğun ve kontrolsüz kırsal göçün, kendini taşıyamaz hale gelen büyük ve çarpık kentlerin oluşmasına neden olduğuna da dikkat çeken Başkan Eyyüpoğlu, "Tarım, Türkiye için yaşamsal önemde bir sektördür. Bu önemin yurtiçi ve yurtdışı boyutları vardır. Ekonomik ve toplumsal temelleri bulunmaktadır. Bilgi çağını yakalamış, Batı'yla bütünleşmeye çalışan bizim boyutlarımızda bir ülkede 10 milyon köylü çalışanımız var. Tarımdaki nüfusu azaltıp geliri çoğaltmak Türkiye'nin en önemli sorunudur. Bu sorunu çözmeden Türkiye'nin çağdaşlaşması, refah toplumu olabilmesi, zenginliği yakalayabilmesi mümkün değildir. Çözüm, tarım-sanayi entegrasyonudur. Bunun için de küçük ve orta ölçekli tarıma dönük sanayinin kurulmasıyla oluşturulacak iş imkanlarıyla, bir taraftan tarımdaki fazla nüfus buraya aktarılırken, diğer taraftan tarım ürünlerinin buralarda işlenmesiyle kat kat fazla katma değer meydana gelecek, bundan da hem üretici hem sanayici hem de ülke ekonomisi yararlanacaktır" diye konuştu.

Türkiye'deki bir sorunun da hala sulanabilir arazilerin ancak yarısının sulanabiliyor olması olduğunu belirten Eyyüpoğlu, "Toplam 8 milyon hektar arazinin ancak yarısı sulanabiliyor. Diğer yarısı ise susuz. Sulanamayınca, ister istemez orada ekebileceğimiz ürün çeşidi de daralıyor ve fazla para etmiyor. Tarım sektörü yatırımlardan yeterince pay alamıyor. GAP'ı halkın gözünde çok büyüttüler ve hizmete sokamadılar. Yüzbinlerce hektar arazı sulanmayı bekliyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön