Tartışmalı tapınağı ziyaret ettiler

İki Japon bakanın tartışmalı Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmesi Çin, Güney Kore ve Tayvan'ın tepkisine yol açtı.

Tartışmalı tapınağı ziyaret ettiler

Yasukuni Tapınağı, Japonların geçen yüzyılın ilk yarısındaki savaşlarda kaybettiği yaklaşık 2,5 milyon kişinin anılması amacıyla yaptırıldı. Bunlar arasında mahkemelerde hüküm giymiş 14 savaş suçlusu da bulunuyor.

İçişleri ve iletişimden sorumlu Yoshitaka Shindo ile Kuzey Kore'ye kaçırılan Japonlar'dan sorumlu devlet bakanı Keiji Furuya'nın tapınağı ziyaret ettikleri kaydedildi. Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atılmasının 68'inci yıldönümünün anıldığı Japonya'da tartışmalı Yasukuni Tapınağı da törenlerle birlikte her yıl gündeme geliyor. Tapınağı gün içinde iki bakanın yanı sıra önde gelen başka siyasetçilerin de ziyaret etmesi bekleniyor.

Şinzo Abe bağışta bulunduJapon medyasında yer alan haberlere göre, Başbakan Şinzo Abe ve kilit önemdeki bakanlar Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmeyi planlamıyor. Yasukuni Tapınağı'na bağışta bulunduğu belirtilen Şinzo Abe, "kutsal mabedi ziyaret etme imkânı bulamadığından dolayı üzgün olduğunu" açıkladı. Şinzo Abe, bu yılın nisan ayında da tapınağa bağışta bulunmuştu. # videobi# Japon bakanların Yasukuni Tapınağını ziyareti Kore yarımadasında da tepkiye neden oldu.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, konuyla ilgili açıklamasında, "Hükümetimiz ve halkımız bu ziyaretleri asla onaylamayacaktır" ifadesini kullandı.Şinhua: 'Japonya'nın komşuları kaygılı'Çin resmi haber ajansı Şinhua tarafından konuyla ilgili yayınlanan yorumda, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin bakanlarına ziyaret izni vermesi eleştirildi. Yorumda, Japon kabinesi üyelerinin son günlerdeki kışkırtıcı açıklamalarına da dikkat çekildi.Şinhua'nın yorumunda, "Şinzo Abe başbakanlığındaki hükümet sağa kayarak fazla ileri gitti. Komşuları, Japonya'nın askeri geçmişinin yeniden canlandırılmasından tedirginlik duyuyor" ifadelerine yer verildi. © Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/AFP/NH/HS

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler