HABER

Taşar, 'Türkiye'yi Tanıyalım' Kampanyası başlattı

ANKARA (İHA) - Turizm Bakanı Mustafa Taşar, başlattıkları 'Türkiye'yi Tanıyalım' kampanyasıyla ülkenin dış tanıtımının sağlanacağını ve Türkiye'nin adını duyuran herkesi turizm elçisi olarak ilan ettiğini ifade ederek, "Türkiye marka olarak tanınmıştır. Türkiye'yi ürün olarak tanıtmak zorundayız" dedi.

Milli Takıma, Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmesini gerektiğini kaydeden Taşar, yeni hazırlanan Turizm Üstün Hizmet Madalyası'nın ilk defa milli takım yönetici ve futbolcularına verileceğini söyledi.

Türkiye'nin dış tanıtım kampanyasıyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere basın toplantısı düzenleyen Turizm Bakanı Mustafa Taşar, Türkiye'nin dış tanıtım kampanyasının aralıksız olarak devam ettiğini ve yeni tanıtım ile reklam filimlerinin yaptırıldığını söyledi. Son yıllarda sprotif alanlarda elde edilen başarıların Türkiye'nin tanınması yönünde büyük mesafe katedilmesine sebeb olduğunu ve sporcuların tek başına bir turizm elçisi gibi ülkelerine hizmet ettiklerini ifade eden Taşar, Turizm Bakanı olarak Türkiye'nin adını dünyaya duyuran herkesi turizm elçisi olarak ilan ettiğini belirtti.

Dış tanıtım noktasında hiçbir fırsatı kaçırmadıklarını ve hiçbir platformu Türkiye'siz bırakmadıklarını hatırlatan Taşar, "Sportif başarılan dış tanıtım ve imaj oluşturma çalışmalarına büyük katkı sağlamıştır. Tanıtım çalışmaları sportif başarıların getirdiği havayla pekişmiştir. Bakanlık olarak bu rüzgarı en etkili ve akılcı şekilde kullanacak şekilde çalışmalar yapıyoruz. Milli takımın kazandığı başarıların doğurduğu tabloyu ülke lehine yeni açılımlar için bir fırsat bilerek çalışıyoruz" dedi.

Türkiye-Brezilya Maçı sırasında ABD'de Dünya Kupası maçlarının yayınlayıcısı olan ESPN kanalı ile bir anlaşma yaptıklarını ve maç boyunca üç defa ABD genelinde Türkiye'nin tanıtım filminin yayınlanacağını kaydeden Taşar, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde ülkeyi tanıtacak reklam panolarının yerleştirileceğini ve ABD'de yapılacak Dünya Basketbol Şampiyonası boyuncu NBC ve ESPN kanallarında yayınlanacak 62 maçta reklam filimlerinin yayınlanacağını söyledi.

Dış tanıtım çalışmaları için hiçbir fırsatı kaçırmadıklarını ve bunda yeni bir dönem başlattıklarını vurgulayan Taşar, Bakanlık olarak 52 ülkede pazar eğilimleri araştırması çalışması başlatıklarını ve hiçbir projeyi kağıt üzerinde bırakmadıklarını belirterek, "Türkiye'nin dış tanıtımında kullanılmak üzere bağış kampanyası başlatıyoruz. 'Türkiye'yi Tanıyalım' kampanyası çerçevesinde, Türkiye lehine dünyada esmeye başlamış olan rüzgarı kuvvetlendirmek ve esmesini sağlamak istiyoruz. Türkiye marka olarak tanınmıştır. Türkiye'yi ürün olarak tanıtmak zorundayız. Kampayamıza destek vermek isteyenler, 1571 Şube Kodlu Ziraat Bankası'nda açılan 64601 No'lu Türk Lirası, 64613 No'lu ABD Doları, 64625 Nolu Euro ve 64637 No'lu İngiliz Sterlini haseplarına bağışta bulunabilirler. Ben kampanyayı bin ABD doları vererek başlatıyorum" şeklinde konuştu.

Taşar, Bakanlık olarak, ek tanıtım faaliyetlerini devam ettirebilmek için Maliye Bakanlığı'ndan 10 milyon dolar ek ödenek talebinde bulunduklarını ve Başbakanlık Tanıtma Fonu'ndan çalışmalarına destek olunmasını istedi.

Milli Takımımız'ın gösterdiği başarı sebebiyle Turizm Bakanı olarak futbolcularımıza Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmesini isteyen Taşar şunları söyledi: "Kanunlar müsaitse hemen verilmeli, değilse gerekli kanun değişikliği yapılmalı. Bu aslanlara kupayı alsalarda almasalarda madalya vermeliyiz. Bu arada futbolcuları aileleriyle birlikte tatil yaptırarak dinlendireceğiz. Ayrıca, ülkemizin dış tanıtımına katkıda bulunan yerli ve yabancı kişi veya kuruluşlara, Turizm Üstün Hizmet Madalyası vereceğiz. Bu yönde çalışmalar başlatıldı. Bu madalyayı ilk olarak milli takım yöneticileriyle futbolcularımıza vereceğiz".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön