HABER

Tasarıya Türkiye de destek verdi

VİYANA (İHA) - Bugün Viyana'da yapılan Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) olağanüstü yönetim kurulu toplantısında alınan karar uyarınca İran, nükleer programında ısrar etmesi üzerine BM Güvenlik Konseyi'ne sevk edildi.

UAEA, İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmesini öngören karar tasarısını kabul etti. UAEA'nın Viyana'daki yönetim kurulu toplantısında tasarı, 35 üye ülkeden 27'sinin 'evet' oyuyla kabul edildi. Tasarıya Türkiye de destek verdi.

İran Milli Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Javad Vaiedi kararın ardından, nükleer faaliyetlere hemen başlatacağını ve BM denetimlerini hemen durduracağını açıkladı. Oylamada Cezayir, Belarus, Endonezya, Güney Afrika ve Libya çekimser, Suriye, Küba ve Venezüella 'hayır' oyu kullandı.

Oylamadan sonra basına bir açıklama yapan ABD heyeti başkanı Gregory Schulte, "BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi olarak İran'a 5 Mart'a kadar süre tanıyoruz. İran'ın nükleer programını gerçekten barışçı amaçla kullandığına kamuoyunu inandırmasını, nükleer tesislerini ve UAEA'nın denetimlere hemen başlamasını bekliyoruz" dedi. UAEA yönetim kurulunun olağan toplantısının 6 Mart'ta yapılacağını hatırlatan Schulte'nin, İran'a 5 Mart'a kadar süre tanıması dikkat çekti.

AB üçlüsü İngiltere, Fransa ve Almanya ile birlikte ABD'nin ortaklaşa sunduğu karar tasarısına Türkiye de destek verdi. Oylamadan sonra üye ülkelerin görüşlerini açıklamaları için devam eden toplantıda söz alan Türkiye heyetinin başkanı büyükelçi Ahmet Ertay, AB'nin yaptığı açıklamayı desteklediklerini söyledi. Yönetim kurulu üyeleri rotasyon ile belirlendiğinden Türkiye, bu dönem için toplantılara gözlemci olarak katılıyor. Türkiye 2008 yılında yönetim kuruluna asil üye olarak katılacak.
İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Javad Vaiedi de, UAEA'nın kararının ardından, "Meclisin daha önce aldığı karar uyarınca Natanzs'taki nükleer faliyetlere derhal başlayacağız. Bu bizim hakkımız. Çünkü ABD bu karar tasarısını oyalayarak Rusya'nın önerisini öldürdü" şeklinde konuştu. Vaiedi, İran'ın nükleer tesislerindeki BM denetimini de derhal durduracaklarını ifade etti.

Rusya İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini kendi tesislerinde uluslararası denetim altında yapmayı önermişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler