HABER

Taşeron son dakika haberler 22 Aralık: Maliye Bakanı, taşeron işçilerin kadroya geçiş tarihini söyledi!

Taşeron son dakika haberlerinde taşeron işçilere müjde var. Taşeron işçiler, kadro geçişi hakkında uzun zaman beklentilerine yakında kavuşacak. Hükümetten gelen açıklamalar sonrasında taşeron işçiler, kadroya ne zaman geçeceklerini merak ediyordu. Maliye Bakanı Ağbal, dün yaptığı açıklama ile bu konuya açıklık getirdi ve taşeron işçilerin kadroya geçişi için tarih verdi. Peki taşeron işçiler kadroya ne zaman geçecek?

Taşeron son dakika haberler 22 Aralık: Maliye Bakanı, taşeron işçilerin kadroya geçiş tarihini söyledi!

Taşeron işçi son dakika haberlerinde bugün Maliye Bakanı'ndan taşeron işçilere tarih müjdesi geldi. Taşeron işçiler yıllardır kadroya geçecekleri zamanı bekliyorlardı. Hükümet bu konuda çalışmalarını tamamladı ve taşeron işçilerin kadroya geçişi konusunda somut adımlar atıldı. Taşeron işçiler, bu açıklamalar sonrasında ne zaman kadroya geçeceklerini merak etmeye başladılar. Kadro düzenlemesi detayları tam olarak açıklanmasa da taşeron işçilerin ne zaman sorusuna Maliye Bakanı Maliye Bakanı Naci Ağbal cevapladı. Maliya Bakanı, taşeron işçilerin ne zaman kadroya geçecekleri söyledi. Peki taşeron işçiler ne zaman kadroya geçiyor?

TAŞERON İŞÇİLER KADROYA NE ZAMAN, NASIL GEÇECEK?

Maliye Bakanı Ağbal, taşeron işçilere kadro düzenlemesi için Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yoğun şekilde çalıştığını belirterek, "İnşallah, düzenlemeyi yılbaşından önce hayata geçireceğiz." dedi. Taşeron işçilere yönelik yapılacak düzenlemeyle ilgili soru üzerine de Ağbal, şunları söyledi:

"Şu anda taşerondan kamuya geçiş ile ilgili düzenleme konusunda Çalışma Bakanlığımızla birlikte iki bakanlık, yoğun bir şekilde çalışıyor. Çalışmalar teknik olarak hemen hemen tamamlandı. Ana parametrelerle ilgili kararlar da oluşturuldu. İnşallah tüm taşeron firmalarda çalışan vatandaşlarımızın, bekledikleri ve bir an önce de hayata geçmesini istedikleri bu düzenlemeyi yılbaşından önce hayata geçireceğiz."

Bakan Ağbal, milletvekillerinin taşeron düzenlemesiyle ilgili soruları üzerine ise "Kapsayacağı kurumlar ve çalışanlar bakımından gerçekten beklentileri karşılayacak bir çalışma yapıyoruz. Kimse merak etmesin; geniş toplum kesimlerini memnun edecek, onların haklarını bugünden daha ileriye götürecek ve kamunun genelinde bu meselede çalışanları son derece mutlu edecek bir düzenlemeyi hayata geçireceğiz." açıklamasında bulundu.

Taşeron işçilerin umutlu bekleyişi sona erdi. Yıllardır mücadelesini verdikleri kadroya geçiş hakkı kazandılar. Fakat bu kadroya geçişlerinin ne şekilde olacağına dair resmi bir bilgi hala verilmedi. Çalışma Bakanı, taşeron işçilerin kadro düzenlemesine ilişkin çalışmanın detaylarını, kamuoyunun bir iki gün içerisinde öğreneceğini bildirdi. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin taşeron işçiyi ilgilendiren kadro düzenlemesi, çalışma hayatının gündemindeki yerini koruyor. Düzenlemenin kapsamıyla ilgili bazı belirsizlikler sürerken bu süreçte işçi sendikalarının talepleri de öne çıkıyor.

KİT'LERDE ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLER DE DAHİL EDİLDİ!

Özellikle KİT'lerde çalışan yaklaşık 50 bin taşeron işçisinin de kadro düzenlemesine dahil edilmesini isteyen sendikalar, bu kapsamda 15 Aralık Cuma günü talepleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'na iletmişti. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu arasındaki görüşmede, KİT’lerdeki yaklaşık 50 bin taşeron işçisinin de düzenlemeye dahil edilmesi yönünde fikir birliğine varıldığı öğrenildi.

Taşeron işçilerin kadroya alınmasını öngören düzenlemeyi bu yıl içerisinde yasalaştırmayı amaçlayan hükümet, yılın bitimine sayılı günler kala çalışmalarını daha da yoğunlaştırdı. Bu doğrultuda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Maliye bakanlıklarının yürüttüğü çalışmada sona gelindi.

Taşeron işçileri kadroya kavuşturacak düzenlemenin kapsam ve detaylarının birkaç gün içinde kamuoyuyla paylaşılması ve ardından hızlı bir şekilde yasalaşması yönünde adımların atılması öngörülüyor.

TEK BELLİ OLAN ÖNCE SINAV, SONRA GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Taşeron işçilerin kadroya alınmasında yaş ve eğitim seviyesi şartı aranmayacak. Kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler öncelikle çalıştıkları kurumlara başvuruda bulunacak, başvuruların ardından yapacakları işle ilgili bir sınava tabi tutulacak.

Sınavda başarılı olanlar, güvenlik soruşturmasının ardından bulundukları iş yerlerinde kadrolu çalışmaya başlayacak. Emekli olup kamuda taşeron işçi olarak çalışanlar, emekli statüsünde oldukları için kadro imkanından faydalanamayacak.

Kadroya kavuşacak işçiler mevcut ücretleriyle çalışmaya devam ederken tayin hakları bulunmayacak. Buna karşın işçiler sahip olacakları 52 günlük ilave tediye (ikramiye) sayesinde 2 aylık ücretlerine yaklaşan fazladan kazanca sahip olacak. Bu işçilerin ücretlerine sonraki dönemde dahil olacakları toplu iş sözleşmeleriyle artışlar yapılacak.

TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA GEÇMESİ İLE 500 BİN KİŞİ İŞSİZ KALACAK?

Ekonomideki olumlu gelişmelere karşın rehavete kapılmamak gerektiğini bildiren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, taşerona kadro uygulamasının olumsuzluklarına dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, “Taşeron işçilerin kadroya alınması, sosyal anlamda olumlu bir adım. Ancak taşeron firmalar, bir anda tüm işlerini kaybetme noktasına geldi. Ne olacakları belli değil. Bunlara bir alternatif, bir çıkış yolu sunulmalı” dedi.

Daha öncede Hizmet Sektörü İşveren Sendikası Başkanı İbrahim Doğan Salman, taşeron firmalarla ilgili uyarılarda bulunmuştu. Taşeron düzenlemesinden 17 bine yakın şirketin ciddi şekilde etkileneceğine dikkat çeken Salman, "Bahse konu şirketlerdeki ortaklık yapıları iki ortaklı şekilde olup toplamda 34 bin kişilik bir müteşebbis topluluğu ortaya çıkıyor. Ortalama her şirketin şirket merkezinde 5 kişilik bir çalışan gurubu toplamda 85000 kişiye tekamül edeceği ve bu durumda şirket ortakları ile çalışanlarının toplamının 119 bin kişiye ulaşacağı açıktır. Bu çalışma gurubunun geçindirmekle yükümlü olduğu aile bireylerini de düşünürsek asgari 357 bin kişiye tekamül ediyor. Taşeron işçilerin; özel statü ile kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya alınması sonucunda bu kapsamda hizmet veren özel sektör firmalarının ticari yaşamı sonlanmasıyla birlikte en iyimser tahminle 500 bin kişi işsiz kalacak” demişti.

TAŞERON İŞÇİLER İÇİN KADROYA GEÇİŞ KİTAPLARI BASILDI!

Hükümetin taşeron işçilere kadro düzenlemesinde sınav şartının bulunmasıyla harekete geçen yayınevleri, sınav ve mülakat hazırlık kitabı yayımladı.

Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin taşeron işçiyi ilgilendiren kadro düzenlemesinin tamamlanmasına yönelik çalışmalar devam ederken, binlerce taşeron işçi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun açıkladığı sınav şartına odaklandı.

Taşeron işçilerin, sınavın içeriği ve zorluğuyla ilgili kaygılarından yola çıkan bazı yayınevleri, taşerondan kadroya geçiş sınavlarına yönelik mülakat ve yazılı sınav hazırlık kitabı yayımladı.

Fiyatları 30 ila 45 lira arasında değişen kitaplarda, Türkçe, matematik ve tarih gibi derslerin yanı sıra genel yetenek testleri ve mülakatla ilgili konular yer alıyor.

SINAV DÜZENLEME YETKİSİ İŞKUR'DA

Çalışma Hayatı Uzmanı Namık Tan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alımında uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönetmeliğin 2009 yılında Resmi Gazete'de yayımlandığını belirterek, yönetmelikle sınav düzenleme yetkisinin İŞKUR'a verildiğine dikkati çekti.

Söz konusu sınavların içeriğinin, alınacak kadroya yönelik olduğunu ifade eden Tan, şunları kaydetti:

"Taşeron işçilerin kadroya alınmasında da bu süreç aynı şekilde işler. Taşeron işçilerin, kadro sınavını gözlerinde büyütmesine ve bunun stresini yaşamasına gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü sınavın içeriği halihazırda yaptıkları işle ilgili olacaktır. Örneğin, taşeronda çalışan bir güvenlik personeline sınavda, yaptığı işle ilgili sorular sorulacaktır. Bundan dolayı kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler, yaptıkları işle ilgili bilgi ve mevzuata hakim olsunlar."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön