HABER

Tatilcilere 'tedbir paketi'

ANKARA (İHA) - Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, yaz aylarıyla birlikte hırsızlık olaylarındaki artış sebebiyle, tatilcilerin alması gereken tedbirlerle ilgili bir broşür yayınladı. Buna göre, kapılarda çift kilit bulundurulmasına, para ve ziynet eşyalarının da yatak odasında saklanmamasına özen göstermek gerekiyor.

Broşürde, evlerin birinci ve ikinci katlarındaki balkon kapısı ve pencerelerin sağlam ve demir parmaklıklı olmasına dikkat edilmesi gerektiği belirtilirken, ev kısa süreli terk edileceği zaman geceleri bir lambanın açık bırakılması gerektiği bildirildi. Kapılarda çift kilit bulundurulmasına ve geceleri kapı arkalarındaki emniyet zincirinin takılı olmasına dikkat edilmesi gerektiği ifade edilerek, apartman sakinlerinin, binaya girip çıkan yabancılara karşı duyarlı olması istendi.

Hırsızlar eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırdığına dikkat çekilen yazıda, kıymetli eşyaların evin daha değişik yerlerine saklanması önerisinde bulunuldu. Tatile gidildiğinde veya evden uzun süre ayrılma durumunda, posta kutusu anahtarının komşuya bırakılmasının unutulmaması gerektiği kaydedilerek, hırsızların öncelikle, posta kutusu dolu (elektirik faturası, su faturası, vb.) olan daireleri seçtikleri hatırlatıldı.

Toplu yerleşim yerlerinden uzak meskenlerin hırsızların tercihi olduğu belirtilirken, "Bu tür evlerin kapıları güçlü menteşe ve sürgülerle donatılmalıdır. Bunlar, kapınızın bir manivela veya levye ile zorlanarak açılabilmesini engelleyecektir. Bunun yanısıra, çelik kapı kullanmanızda veya kapı çerçevelerinin çelik destekli olmasında fayda vardır" denildi.

Oto sahipleri de, direksiyon ile gaz pedalını birbirine bağlayan anahtarlı (baston) kilit ve alarm sistemi taktırmaları konusunda uyarıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön