HABER

Tatlandırıcılar da şişmanlatabilir

ABD'de yapılan araştırmalar, tatlandırıcı kullanılan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinin zayıflamak için yeterli olabileceğine dair inancın yanlış olduğunu, bu ürünlerin tüketiminin farklı bir nedenden dolayı şişmanlığa neden olabileceğini ortaya koydu.

Tatlandırıcılar da şişmanlatabilir

ABD'nin saygın gazetelerinden 'USA Today'de yayınlanan habere göre, Purdue Üniversitesi'nin konuya yönelik araştırması Uluslararası Obezite Dergisi'nin Temmuz sayısında yayınlandı. Üniversite'nin araştırma görevlileri yaptıkları deneylerde, 2 grup fareyi kullanılmış.

3 KAT DAHA FAZLA KALORİ ALDIĞI SAPTANDI

İlk 10 gün, birinci gruba yüksek oranda şekerli sıvı verilirken diğer gruba hem şeker hem de sakarinli sıvı verilmiş. Sonraki 10 günde her iki gruba da şekerli ve çikolata aromalı gofret ve fare yemi yedirilmiş. Her iki gruptaki fareler aynı orandaki çikolatalı gofreti yerken, ilk 10 günde hem şekerli hem de sakarinli sıvı içen grubun diğer gruptaki farelere göre 3 kat daha fazla kalori aldığı saptanmış. Çünkü şekerli ve sakarinli sıvı verilen gruptaki farelerin, kendilerine verilen fare yemini, diğer gruptakilere göre daha çok yedikleri anlaşılmış. Araştırmacılar, bunun nedenini farelerin şeker tadı ve kalori arasında tutarsızlık ilişkisi olduğuna dair deneyim kazanmalarına bağlıyorlar.

İSTEMSİZCE AŞIRI BESİN TÜKETMEYE YÖNELTİYOR

Söz konusu bulgudan yola çıkarak araştırmacılar, kişilerin tatlandırıcılar kullanılan besinleri tüketmenin kilo vermeye yeterli olacağına inandıklarını, ancak vücudun şeker ve kaloriye olan ihtiyacının kişileri istemsizce diğer besinleri aşırı tüketmeye yöneltiyor olabileceğini savunuyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön