HABER

Tatlandırıcılar şişmanlatabilir

ABD'de yapılan araştırmalar, tatlandırıcı olarak kullanılan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinin zayıflamak için yeterli olabileceğine dair inancın yanlış olduğunu, bu ürünlerin tüketiminin farklı bir nedenden dolayı şişmanlığa neden olabileceğini ortaya koydu.

Tatlandırıcılar şişmanlatabilir

ABD'nin saygın gazetelerinden USA Today'de yayınlanan habere göre, Purdue Üniversitesi'nin konuya yönelik araştırması Uluslararası Obezite Dergisi'nin Temmuz sayısında yayınlandı. Üniversitenin araştırma görevlileri yaptıkları deneylerde 2 grup fareyi kullandı. İlk 10 gün birinci gruba yüksek oranda şekerli sıvı verilirken diğer gruba hem şeker hem de sakarinli sıvı verildi. Sonraki 10 günde her iki gruba da şekerli ve çikolata aromalı gofret ve fare yemi yedirildi. Her iki gruptaki fareler aynı orandaki çikolatalı gofreti yerken, ilk 10 günde hem şekerli hem de sakarinli sıvı içen grubun diğer gruptaki farelere göre 3 kat daha fazla kalori aldığı saptandı.

ŞEKER İHTİYACI BESİN TÜKETİMİNİ TETİKLİYOR

Çünkü şekerli ve sakarinli sıvı verilen gruptaki farelerin, kendilerine verilen fare yemini, diğer gruptakilere göre daha çok yedikleri anlaşıldı. Araştırmacılar, bunun nedenini farelerin şeker tadı ve kalori arasında tutarsızlık ilişkisi olduğuna dair deneyim kazanmalarına bağlıyorlar. Söz konusu bulgudan yola çıkan araştırmacılar, kişilerin tatlandırıcı kullanılan besinleri tüketmesinin kilo vermeye yeterli olacağına inandıklarını, ancak vücudun şeker ve kaloriye olan ihtiyacının kişileri istemsizce diğer besinleri aşırı tüketmeye yöneltiyor olabileceğini savunuyorlar.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler