Tayland'da Okula Saldırı 4 Ölü

Güvenlik görevlisi kıyafetleri giymiş silahlı saldırganlar, Güney Tayland’da bir okulun korumalarına saldırdı, 4 kişiyi öldürdü.

Tayland'da Okula Saldırı 4 Ölü

Güvenlik görevlisi kıyafetleri giymiş silahlı saldırganlar Güney Tayland’da bir okulun korumalarına saldırdı 4 kişi öldürdü.

Polis Şefi Wicha Nupannoi yaptığı açıklamada, saldırganların Pattani bölgesindeki okula öğle saatlerinde gelerek gönüllü koruma görevi yapan kişilere ateş açarak öldürdüklerini söyledi. Polis Şefi saldırganların olayın ardından güvenlik görevlilerine ait silahları da alarak kaçtıklarını söyledi. Saldırganlar kaçarken takip edilmelerini önlemek için yola da çiviler attılar.

Deep South Watch adlı sivil toplum kurulu verilerine göre, 2004 yılından bu yana, Tayland’ın Budist üç bölgesinde, müslüman ayrılıkçıların gerçekleştirdiği saldırılarda 7 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Salı günü de Songkhla bölgesinde bir okulun önünde patlayan bomba sonnucu 12 yaşında bir öğrenci yaralanmıştı. Aralık ayı boyunca da bölgede benzer saldırılar yaşandığı ve şiddet olaylarının arttığı belirtiliyor.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü ayrılıkçıların okul idarecilerini Malay Müslüman bölgesinin işgalci Taylandlı Budist idareciler olarak gördüklerini bu nedenle de okul personeli ve öğretmenleri hedef aldıklarını belirtiyor.

Söz konusu saldırılar Tayland hükümetiyle ayrılıkçı gruplara arasında barış görüşmeleri sürerken gerçekleşti.

Tayland Savunma Bakanı son saldırıdan da önde gelen gerillar grubu Barisan Revolusi Nasional’ı sorumlu tuttu. Bakan saldırılara karşı önlemlerin arttırılacağını söyledi.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü de son saldırıyla ilgili olarak aynı grubu sorumlu tuttu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler