Tayland'da yine darbe söylentileri dolaşıyor

BANGKOK (İHA) - Tayland'ın başkenti Bangkok'ta dün başlayan olaylarda hükümet yanlıları ile karşıtları birbirlerine girdi.

Yeni seçilen hükümeti, eski Başbakan Thaksin Shinawatra'nın maşası olmakla suçlayan ve bunu protesto eden gruba hükümet yanlılarından tepki geldi. Karşıt grup Thammasat Üniversitesi'nde biraraya gelerek, üniversite bahçesinde eylem yaptı. Konuşmaların yapıldığı eylemde, zaman zaman hep bir ağızdan şarkılar söylenerek, sloganlar da atıldı. Ancak eyleme katılan herkesin fikri hükümetin bir an ince devrilmesi yönünde birleşiyordu. Karşıt grubun iddialarına göre yeni hükümet de yolsuzluklara devam etmek için anayasayı dahi kendi çıkarları doğrultusunda yeniden hazırlıyor.

Göstericilerden Wacharat Ongkarin, "Bu hükümetin hemen gitmesi gerekiyor. İktidar olduklarından bu yana çok az zaman geçti ancak ne yaptıklarına bakarsak, ordudaki ve emniyetteki kilit isimlerin yerini hemen değiştirdiler. Anayasayı kendilerine göre süslüyorlar. Halkı düşünen yok. Böyle ülke yönetimi olmaz. Hepimiz demokrasi için uğraşıyoruz ancak yolsuzluk demokrasisi olmaz. Eski başbakan geldiğinden bu yana tüm tavizler parti yandaşlarına verilmeye başladı" dedi.

Surapat Tokchai isimli bir başka gösterici ise "Buraya, uygulanan ve yolu yolsuzlukla sonuçlanan tüm politikaları protesto etmeye geldim. Yeni hükümetin niyetini herkes anlamıştır ve bu ülkedeki herkes bu hükümeti üzerinden atmalıdır. Yoksa kötü günler gelecek" ifadelerini kullandı.

Bu arada üniversitenin tam karşı kaldırımında toplanan hükümet yanlıları da karşıt bir gösteri düzenledi. Hükümet karşıtlarının tam aksi düşünceleri savunan grup, hükümetin çok iyi olduğunu, özgürlük getirdiğini, ekonomiyi düzelttiğini ve daha bir çok alanda işlerlik yapmaya çalıştığını dile getirdi.

Herhangi bir lideri olmayan hükümet yanlısı grup kendiliğinden toplanırken, karşıtlar tarafından uzun süre küfür yağmuruna tutuldu. Gecenin ilerleyen vakitlerine kadar bekleyen her iki grup arasında yoğun güvenlik önlemleri sebebiyle herhangi bir çatışma yaşanmadı.

Yeni hükümetten sonra yaşanan bu ilk olay, bazı otoriteler tarafından darbenin tekrar geri geleceği şeklinde yorumlandı.

Öte yandan gösterinin gerçekleştirildiği Thammasat Üniversitesi, Tayland tarihinde önemli bir yet tutuyor. Ülkenin sol ağırlıklı tek üniversitesi olan Thammasat Üniversitesi, 1973 ve 1976 yıllarındaki binlerce solcu öğrencinin katledilmesi olaylarında kilit rol oynamıştı. Bu dönemdeki kanlı öğrenci olayları yine bu üniversitede organize edilmişti.