Taziye evinin önünde terör örgütü PKK propagandası

VAN (İHA) - Van'da Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) düzenlediği taziye yürüyüşünün ardından gidilen Zeki Erinç'in evinde, PKK terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterleri ile örgütün renklerini taşıyan bez parçaları açıldı.

Sabah saatlerinden itibaren Cumhuriyet Caddesi 5 Sokak'ta bulunan DTP Van İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalık, DTP Eşbaşkanı Emine Ayna'nın yaptığı kısa konuşmanın ardından sloganlar eşliğinde yürüyerek önceki gün yapılmak istenen izinsiz Nevruz kutlamaları esnasında çıkan olaylarda yaralanan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Zeki Erinç'in Şabaniye Mahallesi'nde bulunan taziye evine gitti. Kalabalıktan dolayı zaman zaman kargaşa ve izdihamın da yaşandığı yürüyüş sırasında grup aniden yola çıkan bir otomobile saldırdı. DTP'lilerin devreye girmesiyle uzaklaştırılan kalabalık, yol boyunca PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın lehine sloganlar atarak Erinç'in mahallesinde bulunan boş bir arazide toplandı. Burada hayatını kaybeden Erinç'ın fotoğrafı, PKK terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterleri ile örgütün renklerini taşıyan bez parçalarını açan kalabalık, lastik yakarak slogan attı.

Erinç için bir dakikalık saygı duruşunda da bulunan kalabalığa hitap eden DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, "Siz bugün burada bütün dünyaya ne kadar onurlu, ne kadar şerefli bir halk olduğunuzu ispat ettiniz. Bugünü sizlere yaşatanlar utansın" dedi. Daha sonra bir konuşma yapan DTP Eşbaşkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, "Tam 3 gündür ayaktasınız. 3 gündür Nevruz'u kutluyorsunuz. 3 gündür 30 yıl boyunca verdiğimiz özgürlük ve demokrasi mücadelesinin bir örneğini gösteriyorsunuz. Sizleri, 3 gün boyunca göstermiş olduğunuz sahiplenmeden, duyarlılıktan ve onurlu duruşunuzdan dolayı kutluyoruz" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından milletvekilleri ve parti yöneticileri kurulan taziye evine gelirken, kalabalığın büyük bir bölümü dağıldı. Kalan küçük bir grup ise çarşı merkezine doğru yürüdü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler