HABER

TBB'den Sedef Kabaş açıklaması! "Politikacıların eleştiriye tahammüllerinin daha geniş olması beklenmektedir"

Canlı yayında kullandığı ifadeler nedeniyle tepki çeken ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen Sedef Kabaş, tutuklanmıştı. Sedef Kabaş'ın tutuklanmasının ardından Türkiye Barolar Birliği'nden de açıklama geldi. TBB'den yapılan açıklamada "Politikacıların eleştiriye tahammüllerinin daha geniş olması beklenmektedir." denildi.

TBB'den Sedef Kabaş açıklaması! "Politikacıların eleştiriye tahammüllerinin daha geniş olması beklenmektedir"

Canlı yayında yaptığı konuşmalar sonrası tepki çeken ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla gözaltına alınmasının ardından tutuklanan Sedef Kabaş ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye Barolar Birliği Sedef Kabaş ile ilgili bir açıklama yayınladı. TBB'nin açıklamasında "Politikacıların eleştiriye tahammüllerinin daha geniş olması beklenmektedir." ifadeleri kullanıldı.

TBB tarafından yapılan Sedef Kabaş açıklaması şu şekilde:

Gazeteci Sedef Kabaş, ulusal bir televizyonda katıldığı programda kullandığı ifadeler nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla sabaha karşı evinden gözaltına alınmış, sevkedildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 26., İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesi uyarınca herkes ifade özgürlüğü hakkına sahiptir. Gerek Anayasa’da gerekse Sözleşme’de ifade özgürlüğünün sınırlanabileceği haller düzenlenmiş ve ifade özgürlüğünün sınırları söz konusu düzenlemeler ve yargı içtihatlarıyla belirlenmiştir.

Önemle ifade edilmelidir ki; kamuoyunu bilgilendirmekle ve kamuoyunun bir görüş oluşturmasına imkan sağlamakla görevli gazetecilerin ifade özgürlüğü söz konusu olduğunda, özgürlük ve hak alanı çok daha geniş bir çerçevede ele alınmaktadır. Gazetecilerin ifade özgürlüğünün daha geniş bir çerçevede korunmasının sebebi; dile getirdikleri olgu, düşünce ve kanaatlerin engellenmesinin aynı zamanda kamuoyunun haber alma ve kanaat oluşturma hakkını engeleyebilecek olmasıdır.

"POLİTİKACILARIN ELEŞTİRİYE TAHAMMÜLLERİNİN DAHA GENİŞ OLMASI BEKLENMEKTEDİR"

Keza, politikacıların ve kamuoyuna mâl olmuş kişilerin eleştiriye tahammüllerinin de daha geniş olması beklenmektedir. Anayasa Mahkemesi’nin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin uzun yıllara yayılmış çok sayıda kararına yansıdığı üzere kamu yetkililerinin eleştiriler karşısında diğer kişilerden daha az koruma sahibi olması beklenmektedir. 1986 tarihli Lingens v. Avusturya kararından bu yana bir politikacıya karşı yapılan eleştirinin sınırının özel bir kişiye yapılandan daha geniş olması gerektiği yüzlerce farklı kararda vurgulanmış, Anayasa Mahkemesi de kendi içtihadını bu doğrultuda oluşturmuştur.

Türk hukukunda özel bir ceza düzenlemesi konusu olan ve Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenlenen “Cumhurbaşkanma hakaret suçu”, ülkemizde yoğunlukla ifade özgürlüğünün kısıtlanması için bir araç olarak kullanılmakta, bu kapsamda yapılan soruşturmalar, gözaltı işlemleri ve tutuklamalar, evrensel hukuk prensipleriyle çelişmekte ve kamuoyu üzerinde bir baskı yaratma vazifesi görmekte, gözdağı niteliği taşımaktadır.

Gazeteci Sedef Kabaş’ın soruşturmaya konu ifadelerinin ifade özgürlüğü sınırlarını aşıp aşmadığı konusunda değerlendirme yapmak yetkisi, yukarıda belirttiğimiz ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde muhakkak ki bağımsız yargı mercilerine aittir. Ancak TCK 299. madde kapsamında yürütülen bir soruşturmada sabaha karşı gözaltı işlemi yapılması, hiçbir tutuklama sebebi olmadığı halde verilen tutuklama kararı, bu kararın bir tedbir değil kamuoyu nezdinde korku iklimi yaratılmasının bir parçası olduğunu göstermektedir.

Türkiye Barolar Birliği olarak Anayasa ve uluslararası insan hakları belgeleri ile yargı içti-hatlarının belirlediği sınırlar çerçevesinde ifade özgürlüğünün savunuculuğunu yapmaya devam edeceğimizi, süreci yakından takip ettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

FJurTkvX0AQftJW


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler