HABER

TBMM Dilekçe ve İnsan Haklarını İnceleme Karma Komisyonu

Kamu Denetçisi Saadettin Kalkan: - "Kamu kurumlarımızı, Kamu Denetçiliğinin bilgi ve belge taleplerine daha hızlı yanıt vermeye davet ediyoruz" - Kamu Denetçisi Yahya Akman: - "Çok gizli bile olsa, güvenlik soruşturmasıyla ilgili bilgilerin Kamu Denetçiliği kurumuyla paylaşılması gerekiyor"

Kamu Denetçisi Saadettin Kalkan, kamu kurumlarını, Kamu Denetçiliğinin bilgi ve belge taleplerine daha hızlı yanıt vermeye davet ettiklerini söyledi.

TBMM Dilekçe ve İnsan Haklarını İnceleme Karma Alt Komisyonu, AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Kamu Denetçiliği Kurumunun bilgi ve belge taleplerine yanıt vermeyen ya da zamanında yanıtlamayan, tavsiye kararlarına uymayan kamu kurumlarının temsilcileri dinlendi.

Komisyon Başkanı Dal, toplantının amacının Kamu Denetçiliği Kurumu ile kamu kurumlarının etkin iş birliği sağlamak olduğunu söyledi.

Kamu Denetçisi Sadettin Kalkan, Sağlık Bakanlığının 4 adet dosya ile ilgili bilgi ve taleplerine istenilen nitelikte cevap verilememesi nedeniyle dosyaları hakkaniyetli olarak sonuca ulaştıramadıklarını söyledi.

"Kamu kurumlarımızı, Kamu Denetçiliğinin bilgi ve belge taleplerine daha hızlı yanıt vermeye davet ediyoruz." diyen Kalkan, "Verilen süre içinde istediğimiz belge ve bilgileri bize sunarlarsa, biz de sonuca en kısa zamanda ulaşırız." ifadelerini kullandı.

Bilgi talep ettikleri zaman "Sorguluyoruz" gibi bir algı oluşabildiğini belirten Kalkan, "Ancak bu doğru değil. Kamu kurumlarımız bilgi ve belgeleri, kendi görüşlerini de ekleyerek gönderirlerse biz memnun olacağız." diye konuştu.

Kalkan, şunları kaydetti:

"Özellikle kamu sektöründe göreve başlayacak ve görevinde yükselecek kişiler sınavı kazanıyor, mülakatı geçiyor ama güvenlik soruşturmaları sebebiyle sakıncalar ortaya çıkabiliyor. İdare, göreve başlatmama hakkına sahip. Ancak kişi bize başvurduğunda biz o güvenlik soruşturmasının içeriğine ulaşmak zorundayız. İdare, kendilerine güvenlikle ilgili bilgi ve belgeler ulaştığında 'üçüncü şahıslarla paylaşmayın' diyorlar ama biz ikinci veya üçüncü şahıs değiliz. Kamu Denetçiliği Kurumu gizli bilgileri talep edebilir çünkü bizim en doğru karara ulaşmamız gerekir. 'Üçüncü şahıslarla paylaşmayın' ibaresiyle ilgisiz kişiler kastediliyor. Bu belgeler bize kişiye özel ve gizli gönderilirse belgeler son muhatabı tarafından açılır ve saklanır. Kamu kuruluşlarından istirhamımız budur."

-"Bu bilgilere ihtiyaç var"

Kamu Denetçisi Yahya Akman da Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu'ndaki hüküm gereği, çok gizli bile olsa, güvenlik soruşturmasıyla ilgili bilgilerin Kamu Denetçiliği Kurumuyla paylaşılması gerektiğini söyledi. Akman, "Kararın verilebilmesi için bu bilgilere ihtiyacımız oluyor." dedi.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, kendilerinden istenilen belgelerle ve tavsiye kararlarıyla ilgili bir sıkıntı bulunmadığını, dosyalarla ilgili gerekli işlemlerin yapıldığını, herhangi bir mağduriyetin söz konusu olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığında 640 bin personel olduğunu, bundan dolayı birtakım sıkıntıların yaşanabildiğini ifade eden İslamoğlu, "Güvenlik soruşturmasına ilişkin bilgi ve belgelerin paylaşılmaması hususu, bizimle bu bilgileri paylaşan kurum ve kuruluşların talebidir. Bize bilgi gönderen kurumlar, bu bilgilerin paylaşılmasına ilişkin 'uygun' yazısı gönderirlerse, bizim de elimiz çok rahatlamış olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kamu Denetçisi Kalkan, İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) ile ilgili "katılımın gönüllülük esasına dayanması" için gerekli tedbirlerin alınması tavsiyesinde bulunduklarını bildirdi.

Komisyon Başkanı Dal, Kamu Denetçiliği Kurumunun kamu kurumlarını yargılayıcı değil şikayet ile ilgili bilgi ve belge istediklerini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili Kamu Denetçiliğine yapılan bazı başvurular ve sonuçlarıyla ilgili dosyalar üzerinde de görüşmelerde bulunuldu.

Geri Dön