HABER

TBMM Genel Kurulu

Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop: - "Yeni benimsemiş olduğumuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sağlıklı işlemesi, daha da rasyonelleştirilerek dünyaya örnek olması, yüce Meclisin çalışma ve gayretleriyle mümkündür. Yasama kalitesinin artırılması, denetimin etkinleştirilmesi birinci ve temel önceliğimiz olacaktır"

TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, "Yeni benimsemiş olduğumuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sağlıklı işlemesi, daha da rasyonelleştirilerek dünyaya örnek olması, yüce Meclisin çalışma ve gayretleriyle mümkündür. Yasama kalitesinin artırılması, denetimin etkinleştirilmesi birinci ve temel önceliğimiz olacaktır." dedi.

Meclis Genel Kurulu, Başkanvekili Mustafa Şentop, başkanlığında toplandı.

TBMM'nin dünyada çok az parlamentoya nasip olan şanlı tarihe sahip olduğunu belirten Şentop, 24 Haziran seçimleri sonrasında oluşan 27'nci Dönem'de, parlamento tarihinin siyasi temsil bakımından en kapsayıcı Meclis aritmetiğinin ortaya çıktığını ifade etti.

Daha önceleri "yönetimde istikrar" için fedakarlık edilen "temsilde adalet"in artık ikincil bir gaye olmaktan çıktığını, kanuni düzenlemelerle Türkiye'deki bütün siyasi yapı ve oluşumların Mecliste temsilininin sağlandığını vurgulayan Şentop, "Yeni benimsemiş olduğumuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sağlıklı işlemesi, daha da rasyonelleştirilerek dünyaya örnek olması yüce Meclisin çalışma ve gayretleriyle mümkündür." diye konuştu.

Şentop, daha demokratik bir ülke, daha müreffeh bir toplum ve daha güçlü bir devlet için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıl dönümü dolayısıyla yerinden söz alarak, Kıbrıs konusunda uluslarası düzeyde yıllardır aşılanan çözüm umutlarının bir arpa boyu mesafe alamadığını söyledi.

Adada, yapıcı diyalog yerine marazi diplomasi ile çözüm dayatıldığını dile getiren Akçay, Türkiye'nin Kıbrıs'ın haklı davasına sahip çıkmaya devam edeceğini belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklu olduğunu anımsatarak, "Tutuklu olan Enis Berberoğlu değil, tutuklu olan Yargıtaydır. Çalınan anayasa, Enis Berberoğlu'nun şahsına ait bir belge değildir, senin, benim, bu toplumun anayasasıdır." ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Kıbrıs'taki çözümsüzlüğün üzüntü verici olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs Türk halkının haklarının korunduğu bir sonuca ulaşılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile fotoğraf çektiren futbolcu Mesut Özil'in Almanya'da ırkçı saldırılara maruz kaldığına dikkati çeken Turan, Avrupa'da yükselen ırkçılığın toplumlar arasındaki ilişkileri bozduğunu söyledi. Turan, "Söz konusu ırkçılığı kınıyoruz, Mesut Özil kardeşimizin yanındayız." dedi.

Genel Kurulda ayrıca, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül "Kıbrıs Barış Harekatının yıl dönümü", CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur "Hatay'ın anavatana katılışının yıl dönümü", MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter ise "uzman çavuş ve jandarmaların sorunları" konusunda gündem dışı konuşma yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön