HABER

TBMM kulislerine 9 bin küre asıldı

TBMM'nin 90. Yılı kutlamaları kapsamında, Şeref Holü ve dış kulislere, ''alankurgu'' tekniği ile yaklaşık 9 bin kırmızı-beyaz küre asıldı.

TBMM (A.A) - Alan kurgu çalışması hakkında açıklamalarda bulunan Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Resim Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Kavukçu, kürelerin renklerini, ulusal ve milli renkler olan kırmızı ve beyaz renklerden seçtiğini ifade edeREK ''Renklerde, bayrak ve Cumhuriyet ilişkisi var'' dedi.

Doç. Dr. Kavukçu, Meclisin, Cumhuriyetin temel kurumlarından birisi olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

''Yaptığımız çalışmayla; Türkiye'de bir kutlamanın, açılışın yapıldığı bir yerde bayrak rengi olan kırmızı beyazın öne çıkmasını ve daha da önemlisi Meclis gibi bir kurumda bunun vurgulanmasını amaçladık. Küreler, hem Türk milletini hem de burada bugüne kadar görev yapmış tüm milletvekillerini temsil ediyor. Doğa anlamında da yukarıda, baş üstünde taç anlamında duruşları var.

Büyüklü küçüklü, irili ufaklı yaklaşık 9 bin küre var. Bunların birbirleriyle olan ilişkisi, büyüğün küçükle, kırmızının beyazla olan ilişkisi, birinin aşağıda, birinin yukarıda olmasının getirdiği bir birliktelik ve bütünlük oluşturuyor. Politikanın yapıldığı temel bir yapıda, bu işin o amaçla yapılmasını da demokrasiyle ilişkilendirebiliyoruz. Küreler; birinin diğerinden, büyüğün küçükten, küçüğün büyükten, kırmızının beyazdan, beyazın kırmızıdan ayırt edilmeden bir bütünlük oluşturmasını sağlıyor. Burada, her birinin, bir bütün içinde yerinin önemli olmasının vurgusu var. Bunu da bayrak diliyle anlatmanın getirdiği önem var.''

Mehmet Kavukçu, bu çalışmayı daha önce Erzurum'da Çifte Minareli Medresenin avlusunda, Ankara'da ODTÜ'de ve İstanbul'da Yerebatan Sarnıcı'nda yaptığını da anımsattı.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, yarın, 90. Yıl Kutlamaları kapsamında, TBMM arşivindeki belgelerden oluşan ''90. Yılda 90 Belge'' sergisinin açılışını yapacak. Şahin, Meclisteki serginin yanı sıra, alan kurgu çalışmasının açılışını da gerçekleştirecek.

Geri Dön