HABER

TBMM'de bütçe maratonu başlıyor

ANKARA (ANKA) - Meclis bu haftadan itibaren iki haftalık bütçe maratonuna başlayacak. 2008 yılı bütçesinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerine 4 Aralık Salı günü başlanacak. Salı günü bütçenin tümü üzerindeki görüşmelerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile muhalefet parti liderlerinin konuşmaları bekleniyor.
Bütçe görüşmeleri için hazırlanan programa göre, görüşmeler hafta boyunca Cumartesi ve Pazar günleri de dahil 11.00-13.00 ve 14-bitimine kadar iki grup halinde olacak.

Bütçe görüşmeleri boyunca siyasi partilerin grup toplantıları yapılmayacak.

-BÜTÇE PROGRAMI-

Buna göre bu hafta boyunca Genel Kurul'da görüşülecek bütçeler şunlar:
4 Aralık Salı:
–Hükümetin sunuş konuşması. Ardından sırasıyla AKP, DTP, CHP,MHP Gruplarının bütçenin tümü üzerindeki konuşmaları. Bütçenin maddelerine geçilmesinin oylanması.

5 Aralık Çarşamba:
-TBMM, RTÜK, Cumhurbaşkanlığı, Sayıştay Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Başbakanlık, MİT, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı.

6 Aralık Perşembe:
–Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü/ DPT, TÜİK, SPK, BDDK, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi.

7 Aralık Cumartesi:
-SHÇEK, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı.

8 Aralık Pazar:
-Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı/ 85 adet üniversite bütçesi.

-KÜRESEL ISINMA-

Küresel Isınma Araştırma Komisyonu hafta boyunca çalışmalarını sürdürecek. Komisyon, Ulaştırma, Sanayi ve Ticaret , Sağlık, Dışişleri Bakanlıklarından yetkililer ile, DPT, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını da dinleyecek.

-SOSYAL GÜVENLİK-
Hükümet tarafından geçen hafta Meclis'e sunulan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve bazı kararnamelerde değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının, 14 Aralık'ta bütçe görüşmelerinin tamamlanmasından sonra Meclis Genel kurulu'nda ele alınabilmesi için komisyon görüşmelerine bu haftadan itibaren başlanabileceği belirtildi. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön