HABER

TBMM'de "Sevr" tartışmaları

ANKARA (İHA) - AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan, CHP'nin bütçe üzerindeki eleştirilerine ve CHP'li Muharrem İnce'nin AK Parti'lilere "Sevr özlemcisi" demesine, "Siz hala 10. Yıl Marşı'nı kavramaya çalışıyorsunuz. Biz 100 yıl Marşı'nı yazmaya çalışıyoruz" şeklinde tepki gösterdi.

TBMM Genel Kurulu'nda Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, ÖSYM, Kredi ve Yurtlar Kurumu bütçelerinin görüşmeleri sürüyor. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan, bütçe üzerinde CHP'lilerin eleştirileri Genel Kurul kürsüsünden cevap verdi. Sözlerine "Türkmenbaşı'nın vefatından dolayı başsağlığı ve rahmet diliyorum ve Kubilay'a ve Kubilay'la birlikte şehit olan Cumhuriyet şehitlerine de rahmet diliyorum. Bizim sizden farkımız bu" diye Başlayan Doğan, Soljenist'in "Devlet hayatından, siyaset hayatından ahlaki ve vicdani ilkeler dışlanmışsa, o ülkelerde insanlığın geleceği tehlikededir" sözlerini hatırlattı.

Komünizmin iflas ettiği zaman bütün komünistlerin Türkiye'deki solcuların düştüğü yanlışa düştüğünü, ancak Soljenist'in düşmediğini belirterek, "Bizim Türk solu sosyalizmden Kemilazme geçerken başı üstü yere çakılmış" ifadelerini kullandı.

Eleştirinin "övmek ya da sövmekten ibaret" olmadığını altını çizen Doğan, bardağın boş tarafının da dolu tarafını da görülmesi gerekliliğinin altını çizdi. "Eleştiri, bardağın boş tarafını da dolu tarafını da söylemektir" diyen AK Parti'li Doğan, "Sayın Muharrem İnce internetten bir adama bakmış, bıyığı sünnete uygunmuş. Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir zaman insanları bıyığıyla değerlendirmiyor. CHP ile AK Parti arasındaki fark bu. Bilgisiyle yüreğiyle değerlendiriyor. Bizim farzla da sünnetle de sorunumuz yok. İnsanların kılığıyla kıyafetiyle de sorunumuz yok" diye konuştu.

CHP'li İnce'nin Rıza Tevfik Bölükbaşı'ndan şiirler okuduğunu hatırlatan Doğan, bu şiirin bir vatan şiiri olduğunu kaydederek Nazım Hikmet'in de zamanında şiirler yazdığını bir şiirinde Nazım Hikmet'in "bir tas su verin jandarmayla tartıştım" dediğini belirtti ve "Kimin jandarmalarıyla, İran'ın jandarmalarıyla mı? Objektif olun. Ben sanatçıların nasıl söylediklerine bakarım. Sanata ideolojik bakanlar kaybetmiştir. Refki Halit Karay da vardır.

Eskici hangi dönemde ders kitaplarında yoktur? CHP döneminde yok mudur? Her zaman vardır. Atatürk zamanında Türkiye'den kaçanlar 1960'da Türkiye'ye dönmüştür, ödül almıştır. Siz hala 10. Yıl Marşı'nı kavramaya çalışıyorsunuz. Biz 100 yıl marşını yazmaya çalışıyoruz. Eleştiriler reel olmalı. Doğru olmalı. İnsaflı olmalı. Yalan olursa eleştirilerde riya olursa eleştirmen kime benzer mezarlıktan geçerken korkudan ıslak çalana benzer. Millet milletvekillerini Bakanlar'a hakaret etsin diye seçmiyor. Milletin doğrularını seçsin diye seçiyor.

Şunu yapamadınız ama şunu da yaptınız. O kızların okula davetiye kampanyasıyla her öğrencinin annesinin hesabına para yatırılıyor. 200 bin çocuk okula kavuşturuluyor. Mendil satan çocuklar okulun sıcak yuvasına kavuşturuluyor. Sizinle bizim aramızdaki fark bu. Siz çocuklara mendil sattırırsınız biz onları okulun sıcak yuvasına kavuşturuyoruz. İlk defa bu dönemde, bu memleketin özürlü çocukları okula kavuşturulmuştur. Her biri için ayda 338 milyon para ödenmektedir. Okula gidemeyecek kadar özürlü olanların evlerine öğretmen gönderilmiştir. Çağdaşlık budur, Cumhuriyet sevgisi budur. Biz Cumhuriyeti çağdaş, demokratik, güçlü bir Cumhuriyet yapmak istiyoruz. Siz Cumhuriyeti 1940'ların paradigmasına çekmek istiyorsunuz. Siz kendi paradigmanız etrafında istediğiniz kadar dönüp durun. Biz Türkiye'yi dünyanın gittiği yöne doğru çekmekte ısrarlıyız" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön