HABER

TBMM'den Milli Saraylara denetleme

TBMM'den Milli Saraylara denetleme

BALIKESİR (İHA) - TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Özgün, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı saray ve kasırları denetliyor. Özgün, tüm milli saray ve kasırların olası bir depreme karşı güçlendirildiğini, bu konuda çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu Başkanı İsmail Özgün, beraberindeki komisyon üyeleri ile denetim çalışmalarına Yalova Atatürk Köşkü ile başladı. Başkan Özgün ve komisyon üyeleri, daha sonra İstanbul'da Osmanlı İmparotorluğu'ndan günümüze kadar gelen miilli saraylardan olan Dolmabahçe Sarayı'nda incelemelerde bulundu. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanı Dr. Cemal Öztaş, kendilerine bağlı tüm saray ve kasırlar hakkında TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu üyelerine ayrıntılı bir brifing verdi. Denetlemelerle ilgili bir açıklama yapan AK Parti Balıkesir Milletvekili ve Komisyon Başkanı İsmail Özgün, milli sarayların bu zamana kadar gerekli önem verilmediği için tahrip olduğunu, bu vaziyetteki milli sarayların özellikle son 2 yılda üzerinde hassasiyetle durulduğunu ve restorasyon çalışmalarının hızla devam ettiğini bildirdi. İsmail Özgün, "Restorasyonu tamamlanan bazı kasırlarımız ziyarete açılırken bazılarında ise çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Özellikle 2006 yılında Yalova Atatürk Köşkü içerisinde bulunan tarihi sinema, eski halinden kurtarılarak aslına uygun bir şekilde restore edildi. Bu köykün içinde sinema ve kafe bölümleri de halkın hizmetine sunulmuştur. İstanbul Beşiktaş'taki Dolmabahçe Sarayı'nın bitişiğindeki yerlerin de restorasyonuyla beraber TBMM Depo Müzesi hizmete açıldı. Bu çalışma Cumhuriyet tarihinde ilk defa yapılan bir hizmet olması sebebiyle büyük önem arz etmektedir" dedi.

TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu Başkanı İsmail Özgün, ayrıca, TBMM Depo Müzesi içinde İstanbul'da deprem olasılığına karşı tüm tarihi eserlerin çeşitli hava koşullarına dayanıklı özellikte olan saklama kolilerinde, bilgisayar ortamında kayıt ve tasnifleri yapılarak korunmasının amaçlandığı çalışmaların da titizlikle sürdürüldüğünü bildirdi. Saray ve kasırların muhtemel bir depreme karşı güçlendirilmesine çalışıldığını kaydeden Özgün, "İsteyen vatandaşlarımızın rahatlıkla ziyaret edebileceği bir şekilde hizmete açılmıştır. Bir diğer önemli çalışma ise Dolmabahçe Sarayı'nın 150. yıl kutlamaları. Bununla ilgili çeşitli programlar gerçekleştirilip, saraylarımızın halkımız ile buluşturulması ve tanıtımı sağlanmıştır. Tüm saray ve kasırlarımızın güçlendirme çalışmaları devam etmektedir. Biz tarihimize özel bir önem veriyoruz. Atalarımızın bize bıraktığı bu kutsal mirası en iyi şekilde koruyarak, bütün dünyanın istifadesine sunup, çocuklarımıza en iyi şekilde bırakmak için çalışıyoruz. Bizim komisyon olarak denetim çalışmalarımız hafta sonuna kadar devam edecek" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön