HABER

TDK ve TTK'dan CHP'ye suçlama

TDK ve TTK'dan CHP'ye suçlama

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) Ulu Önder Atatürk'ün talimatlarıyla kurulmuş ve 70 yılı aşkın süredir araştırma yapan en önemli bilim kuruluşları olduğunu belirterek, "İş Bankası Atatürk hisselerinden payımıza düşen gelirleri 6 yıldır ödemeyen CHP, Ulu Önder Atatürk'ün vasiyetnamesini, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı, yasaları ve yargı kararlarını çiğnemektedir" dedi.

TDK Başkanı Akalın ve TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Türkiye İş Bankası'ndaki Atatürk hisselerinin gelirleri konusunda yaşanan sorunlarla ilgili olarak TDK Konferans Salonu'nda ortak basın toplantısı düzenlediler.

Akalın, Atatürk'ün vasiyetnamesinin 6. maddesinde, söz konusu hisselerin gelirlerinin her yıl bu iki kuruma yarı yarıya verilmek üzere paylaştırıldığının yer aldığını kaydetti. Vasiyetnameye, yasalara ve yargı kararlarına göre bir miras ihtilafı olmadığını belirten, Akalın, sorunun, gelirleri hak sahiplerine dağıtmakla görevlendirilen CHP'nin bu görevini yerine getirmemesinden kaynaklandığını söyledi.

Gelirleri kurumlara ödenmesi için CHP'nin İş Bankası Genel Müdürlüğü'ne talimat yazması gerektiğinin altını çizen Akalın, CHP'nin talimat yazmaması yüzünden 2000 yılından bu yana gelirlerin kurumlara ödenmediğini belirtti. Akalın, "Bu durumdan kurumlarımız, Türkçemiz ve Türk tarihi araştırmalarımız zarar görmektedir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler