HABER

Tecavüz hapına karşı tuvalette içkiye izin

Ottawa (AA)- Kanada'nın Ontario eyaletinde, "tecavüz hapına" karşı mücadele amacıyla bar ve lokanta tuvaletlerinde içki içilmesine izin verilecek.Ontario yerel hükümeti sözcüsü Paul de Zara, polis ile bar ve lokanta sahiplerinin, içki bardaklarını bırakıp tuvalete giden kadınların karşı karşıya bulunduğu tehlikeyle ilgili olarak kendilerine uyarılarda bulunduklarını kaydetti.

Renksiz ve kokusuz olan ve kurbanların haberi olmadan içkilerine atılan "tecavüz hapı"nın, bilinç ve hafıza kaybına neden olduğu ve birçok tecavüz olayında kullanıldığı belirtildi.

Yeni yasa sayesinde, kadınlar artık içkilerini tuvalete giderken de yanlarında götürebilecek. Eyalette tuvaletlere içki götürülmesi halen yasak. De Zara, bu şekilde tecavüze uğrayan kadınların sayısını belirlemenin zor olduğunu, çünkü bu kadınların çoğunun şikayet başvurusunda bulunmadığını ya da olan biteni hatırlamadığını belirtti.

Bu yasa değişikliğinin perşembe günü yerel parlamentoya sunulacağı ve gelecek aylarda yürürlüğe girmesinin beklendiği bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön