HABER

Tedavi edilmeyen hasta yılda 10-15 kişiye verem bulaştırıyor

Tedavi edilmeyen hasta yılda 10-15 kişiye verem bulaştırıyor

AYDIN (İHA) - Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Baki Karaer, tedavi edilmeyen her hastanın yılda 10-15 kişiye verem bulaştırdığını belirtti.

Verem hastalığıyla mücadelede "verem aşısının" büyük bir koruyucu önlem oluşturduğuna işaret ederek, "Verem Aşısı özellikle çocuklarda kanla yayılan ve öldüren verem hastalıklarını önlemede çok etkilidir" dedi. Verem basilinin kaynağının hasta insan olduğunu ve basilin hava yolu ile bulaştığı bilgisini veren Baki Karaer, balgam tetkikinde ARB pozitif bulunan kavitesi olan hastaların daha fazla basil saçtığını söyledi. Tedavi ile basil sayısının çok kısa sürede azaldığını belirten Karaer, "Basil kaynağı ile karşılaşma süresi; ortamın genişliği ve havalanması bulaşmada önemlidir. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır. Verem enfeksiyonu basilin vücuda girmesinden sonra 8-10 haftada tüberkülin cilt testinin (TCD) pozitifleşmesi ile kendini gösterir. Bu, bir hastalık durumu değildir. Vücutta verem basilinin sessiz durduğu, adeta hapsedildiği bir durumdur. Vücut direnci düşünce basil çoğalarak hastalanmaya yol açabilir. Verem enfeksiyonu olan insanların yaklaşık yüzde 10'unda yaşamlarının bir döneminde verem hastalığı gelişir. Veremin başlıca belirtileri; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi. öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır" diye konuştu.

Verem hastalığı ile mücadelede Bacille Calmette Guerin (BCG) yani verem aşısının önemli bir etken olduğuna işaret eden Karaer, şunları söyledi:

"BCG aşısı da özellikle çocuklarda kanla yayılan ve öldüren verem hastalıklarını önlemede çok etkilidir. Erişkinlerde verem aşısının etkisi daha azdır. Ülkemizde BCG aşısı bir kez yapılır. Aşı doğumdan sonra 2'inci ayda doğrudan yapılır. Eğer geç kalınırsa, 6 yaşa kadar yapılır fakat bu durumda önce tüberkülin cilt testi yapılması gerekir. Dünya' da 2 milyar kişi TB ile enfektedir ve her yıl 9 milyon yeni vaka çıkmaktadır. Ülkemizde 15 milyon insanın TB ile enfekte olduğu düşünülmektedir"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön