HABER

Tehdit davasında yargıtay takipsizliği bozdu

Mustafa Sarıgül ve oğlu Emir Sarıgül hakkında, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün suç duyurusundan dolayı başlatılan soruşturmada verilen takipsizlik kararını Yargıtay bozdu.

Tehdit davasında yargıtay takipsizliği bozdu

Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve oğlu Emir Sarıgül hakkında, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve eşi Nazlı İnönü’nün suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada verilen takipsizlik kararı Yargıtay’dan döndü.

Nazlı İnönü, 18 Aralık 2014 tarihli röportajında, eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün kendisini ve eşini ölümle tehdit ettiğini iddia etmiş, iddiaları kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. İddialar üzerine harekete geçerek re’sen soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Hayri ve Nazlı İnönü’yü ifadeye çağırmıştı. İnönü çiftti, savcılık ifadelerinde Mustafa Sarıgül ile oğlu Emir Sarıgül hakkında ‘tehdit’ suçlamasıyla şikâyetçi olmuşlardı. Savcılık, 4 Şubat 2015 tarihinde konuyla ilgili soruşturmaya yer olmadığına karar vermiş ve Sarıgül hakkında dava açılmamıştı.

HAKLI OLDUĞUMU TESCİL ETTİ

Yaklaşık bir yıl sonra Şişli Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamayla İnönü - Sarıgül kavgasının bitmediği ortaya çıktı. Açıklamada, İnönü’nün Adalet Bakanlığı’na başvurarak savcılık kararına itiraz ettiği ve ‘kanun yararına bozma’ talebinde bulunduğu belirtildi. Açıklamada, “Yargıtay 4. Ceza Dairesi, 3 Aralık 2015’te savcılığın takipsizlik kararının kanun yararına bozulmasına karar verdi.

Karar, Yargıtay’ın resmi internet sitesinde yayınlandı” denildi. Açıklamada, Hayri İnönü’nün şu demecine yer verildi:

“Daha önce de takipsizlik kararının yerinde olmadığını belirtmiştim. Yargıtay, bu kararıyla haklı olduğumu tescil etti. Yanlış verilen bir kararın bozulması hukuk adına yerinde oldu.” ‘Kanun yararına bozma’, “Hâkim ya da mahkeme tarafından verilen ve temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen kararların, Yargıtay’a bozulma istemiyle gönderilmesi ve davanın açılmasını sağlaması” olarak tanımlanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler