HABER

Tehlikeli senaryo oynanıyor

BDP Grup Başkanı Yaman, Osman Baydemir'e Terörle Mücadele Şubesi’nden "Can güvenliği riski vardır" denilerek koruma verilmesine ilişkin resmi tebligat geldiğini söyledi.

BDP Grup Başkanı Nuri Yaman Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e Terörle Mücadele Şubesi’nden “Can güvenliği riski vardır” denilerek koruma verilmesine ilişkin resmi tebligat geldiğini söyledi. Yaman, bu senaryonun Hrant Dink olayını hatırlattığını anımsatarak bu durumdan büyük endişe duyduklarını söyledi.
Barış ve Demokrasi Partisi Heyeti belediye başkanlarına yönelik tutuklamaları ve son dönem yaşanan hukuk dışı uygulamaları yerinde görmek amacıyla ziyaretlerini sürdürüyor. Son olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne gelen ve aralarında BDP Grup Başkanı Nuri Yaman, BDP milletvekilleri Akın Birdal, Bengi Yıldız, Sebahat Tuncer, Ayla Akat Ata, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri bulunan konukları Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir çiçeklerle karşıladı.
Belediye binası önünde basına açıklama yapan Nuri Yaman KCK operasyonu adı altında Kürt halkı ve bu halkın seçilmiş temsilcilerine yönelik hukuk dışı uygulamaları yerinde incelemek üzere bölgedeki temaslarını sürdürdüklerini söyledi. Kürt halkının bu hak ve özgürlük mücadelesinde bedel ödemesi gerekiyorsa bunu ödemekten geri kalmayacağını söyleyen Yaman “Çağdışı kalmış dönemleri ve Nazi kampını anımsatan belediye başkanlarının kelepçelenerek tutuklanması, bu vicdanları sızlatan hukuk dışı uygulamalar bir yüzkarası olarak tarihe geçecektir” dedi. Kürt halkının kendisinden beklenen tavırlar içinde olmayacağını ifade eden Yaman “Kürt halkı 7’den 70’e üzerine düşeni yapacaktır” dedi.
**Sorgulama, yurtdışı yasağı gözdağıdır**
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e uygulanan uzun süreli sorgulama ve yurtdışına çıkış yasağını değerlendiren Yaman “Bu bir gözdağıdır. Başkanın uluslararası toplantılara katılmasının ve yapılacak hizmetlerin önünü kesmektir. Bu durum halkın da cezalandırılması anlamına geliyor” dedi.
**TMŞ’den Baydemir’e koruma tebligatı**
Yaman, Baydemir’e Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Terörle Mücadele Şubesi’nden can güvenliği nedeniyle koruma verilmesine ilişkin resmi bir tebligat verildiğini bildirdi. Bu tebligat bir baskı, bir yıldırma, bir çekidüzen verme amacıyla yapıldığını ifade eden Yaman “Hrant Dink için de aynı şey yapılmıştı. Sonrasında ‘bakın biz sizi uyardık’ demek için kendilerini temize çıkartmak için yapılan bir uygulama olması açısından son derece tehlikeli bir senaryodur. Bu nedenle endişe duyuyoruz” dedi. Yaman, Baydemir’in de Terörle Mücadele Şubesi yetkililerine yanıt olarak korumaya ihtiyaç duymadığını ifade ettiğini belirtti.
Konuya ilişkin görüşü sorulan Baydemir de “Önce hakkın sonra halkın hepimizi koruyacağına inanıyorum” dedi.


Geri Dön