Tehlikeli virüs alarmı! Önümüzdeki haftaya dikkat

Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, grip virüsünün 1.5 ay erken gelip kasımda başladığını söyledi. Kara, “Çok bulaşıcı. Kas ağrısı ve yatağa düşme daha yoğun olur. Gelecek hafta Ankara ve İzmir’e dikkat” dedi.

Tehlikeli virüs alarmı! Önümüzdeki haftaya dikkat

Gripte erken alarm verildi. Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, gribin önceki yıllara göre erken geldiğini belirterek, bu yıl ciddi bir grip vakasıyla karşılaştıklarını söyledi. Kara, gelecek hafta bu sayının artmasını beklediklerini kaydederek, “Normal koşullarda aralık ayının ortasında başlaması gereken vakalar kasım ayının başında başladı. Bu seneki virüs 2009 yılındakine benziyor. Virüs öldürücü değil ama çok bulaşıcı” uyarısında bulundu. Gribe bağlı kas ağrılarının ve yatağa düşme olaylarının bu yıl erken başladığını dile getiren Kara, bunun en temel nedeninin iklimdeki değişiklikler ve virüsün ülkeye erken giriş yapması olduğunu ifade etti.

Gribin bu yıl ağır yaşanacağını vurgulayan Kara; kuş ve domuz gripleri gibi virüslerle karşılaşılmadığını söyledi. Kara, uykusuzluğun, yeme alışkanlığında ortaya çıkan değişikliğin, sigara dumanını solumanın, havasız ortamlarda bulunmanın gribi tetiklediğine dikkat çekti. Kara, “Bu sene kas ağrısı ve yatağa düşme durumu daha yoğun olacak” dedi.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre Kara, büyükşehirlerde görülen grip vakalarıyla ilgili de şu bilgileri verdi: “Bursa, İstanbul gibi iller griple mücadele ediyor. Önümüzdeki hafta Ankara ve İzmir’de grip yoğunluğu yaşanacak. Kurak ve soğuk havada grip bir miktar azalır. Havanın biraz ılıması ve nem virüsü artırır. Grip virüsü sürekli değişiklik gösteren bir virüs olduğu için her yıl bir sonraki yılın virüsü tahmin edilerek yeni aşılar üretiliyor. Yakın zamanda hepatit-B virüsünde olduğu gibi grip virüsünde de kalıcı bir aşı bulunacağını umuyoruz.”

‘SALGIN BOYUTUNDA DEĞİL’

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, grip vakalarıyla ilgili mevsimsel bir artış olduğunu belirterek “Şu anda İstanbul’da salgın boyutunda bir durum yok” bilgisini verdi. Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta da gripteki artışın normal olduğunu söyledi: “Genellikle yılbaşından sonra salgın yapar. Bu sene de öyle oldu. Hastalık yapan 2 tane virüs var, A ve B tipi. A tipinde en çok hastalık yapan 2 tipi vardır. Birisi domuz gribi diye bilinen H1N1, diğeri de H3N2 virüsüdür. Esas ölümlere yol açan H3N2 tipi virüsün yaptığı grip hastalığıdır”. Küçükusta, bu yıl H3N2 tipi virüse karşı aşıların faydası olmayacağını savundu: “Bizden bir sezon önce Avustralya’da oluyor. Virüs mutasyona uğradı.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
aldınız suriyelileri iranlıları sağlık kontrolüne sokmadan,şimdi herkes hasta
Virüsü salıyoruz haberiniz olsun diyorlar :) ilaç sektörü yaşadı ekonomi şart
ana nereden biliyonuz siparişmi verdiniz
Yokcdin kitaplarında yazıyor.Okusana sende.
SURİYELİLERDEN bulaşıyor el yıkama yüz yıkama yok bunlarda
Suriyelilerden bulaşıyor çok merhametli insanımız bunada hamdolsun der şükür eder!!!!!!!!
Suriyeli cenneti Türkiye daha iyi günler bunlar
ben aşının faydasını hiç görmedim. kalıcı bir aşı yapılmaz yapılırsa ilaç sektörü ve hastaneler doktorlar yatar . o yüzden boş laf. öyle ağır bir gribe yakalandımki ilaç ağzıma sürmedim dinlendim 4-5 günde iyileştim pekmez zencefil sebze meyve bitki çayları beni iyileştirdi sarımsak ve soğanı hasta olsanda olmasanda tüketeceksin. ayrıca her sene bu aylarda en az 1 kere hasta olurum buda vücut için gerekli mikropları pislikleri vücut dışarı atıyor. allaha şükür iyim şuan sağlıklı beslen işi bitir.
avrupada antibiyotik dahi satılmazken ilaç sektörleri kendi ülkelerinde dahi pazarlamazken bu rant niye , göçmenleri sokmayın ülkeye mülteci ülkesi olmuyalım hava limanlarından sağlık kontrolü alınsa da milyarlarca dolar peşkeş çekilmese olmaz mı...
Diğer Haberler