SPOR

Tek başına dev bir ülke! Michael Phelps...

Birleşik Amerikalı yüzücü Michael Phelps, olimpiyat kariyerinde toplamda 23 altın, 3 gümüş, 2 de bronz madalya kazanarak birçok ülkeyi geride bıraktı.

Tek başına dev bir ülke! Michael Phelps...

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda 5 altın, 1 gümüş madalya kazanan ABD'li yüzücü Michael Phelps, Yaz Olimpiyat Oyunları'nda en fazla madalya elde eden sporcular sıralamasında ilk sırada bulunuyor.

Son 5 olimpiyata katılma başarısı gösteren Phelps, 23 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalyayla Yaz Olimpiyat Oyunları'nın en çok kürsüye çıkan ismi oldu.

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda 8 altın madalya elde eden ABD'li yüzücü, bu başarısıyla aynı zamanda, bir olimpiyatta en fazla altın madalya kazanan sporcu unvanını elde etti.

TEK BAŞINA ÜLKE GİBİ

Kariyeri boyunca aldığı altın madalya sayısı 23’ü bulan Michael Phelps tüm zamanlarda kazanılan altın madalya sıralamasında Arjantin, Jamaika ve Portekiz’in de aralarında yer aldığı pek çok ülkeyi geride bıraktı.

Katıldığı 21 olimpiyatta 38 altın madalyayla Türkiye, Phelps'e geçilmeyen ülkeler arasında...

Aldığı 5 altın madalyayla turnuvadaki altın madalya sıralamasında Brezilya, Britanya, Yunanistan ve Almanya’yı geride bırakan yüzücünün kazandığı yarışlar olmasa ülkesi ABD, altın madalya sayısında Çin’in gerisine düşecekti.

YAZ OLİMPİYATLARINDA 1 NUMARA

Yaz Olimpiyat Oyunları tarihinin en başarılı sporcuları ve kazandıkları madalyaların sayıları şöyle:

Altın madalyalar:

23: Michael Phelps (ABD-Yüzme)

9: Larissa Latynina (SSCB-Cimnastik), Paavo Nurmi (Finlandiya-Atletizm), Mark Spitz (ABD-Yüzme), Carl Lewis (ABD-Atletizm)

8: Birgit Fischer Schmidt (Almanya-Kano), Savao Kato (Japonya-Cimnastik), Jenny Thompson (ABD-Yüzme), Ray C.Ewry (ABD-Atletizm)

Toplam madalyalar:

28: Michael Phelps (ABD-Yüzme)

18: Larissa Latynina (SSCB-Cimnastik)

15: Nikolai Andrianov (SSCB-Cimnastik)

13: Boris Shakhlin (SSCB-Cimnastik), Edoardo Mangiarotti (İtalya-Eskrim), Takashi Ono (Japonya-Cimnastik)

12: Sawao Kato (Japonya-Cimnastik), Paavo Nurmi (Finlandiya-Atletizm), Alexei Nemov (Rusya-Cimnastik), Birgit Fischer Schmidt (Almanya-Kano), Jenny Thompson (ABD-Yüzme), Dara Torres (ABD-Yüzme), Ryan Lochte (ABD-Yüzme)

11: Carl Townsend Osburn (ABD-Atıcılık), Viktor Chukarin (SSCB-Cimnastik), Mark Spitz (ABD-Yüzme), Matt Biondi (ABD-Yüzme), Vera Caslavska (Çekoslovakya-Cimnastik)

ARTIK GOLF İLE İLGİLENECEK

Rio Olimpiyatları'na damga vuran ABDli yüzücü Michael Phelps, bu kez kesin olarak emeklilik kararı aldığını ve aktif sporculuk hayatını noktaladığını açıkladı. Phelps, Michael Jordan'ın basketbolu bıraktıktan sonra yaptığı gibi golfe yoğunlaşacağını duyurdu.

REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRMIŞTI

Rio'da 200 metre kelebek, 200 bireysel karışık, 4x100 karışık bayrak, 4x100 serbest bayrak, 4x200 serbest bayrakta altın kazanan, 100 metre kelebekte de gümüş madalyayı boynuna takan rekortmen isim, olimpiyat tarihinin en çok madalya kazanan ismi olma rekorunu geliştirmişti. Son 5 olimpiyata katılan ABDli, 23 altın, 3 gümüş, 2 bronzla ulaşılması güç bir noktaya gelmişti.

'BU KEZ KARARIM KESİN'

2012'de de bıraktığını açıklayan 31 yaşındaki Phelps bu kez kararının kesin olduğunu belirterek, "Kariyerimi bu şekilde tamamladığım için çok mutluyum. Bundan sonra golfle ilgileneceğim, kendimi rahatlatacak şeyler yapacağım. Nişanlım Nicole ile aileme odaklanacağım. Güneşin tadını çıkaracağım" dedi.

Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler