HABER

Tekel Adana Sigara Fabrikası'nda devam kararı

ADANA (İHA) - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca, hakkında kapatma kararı alınması üzerine 25 Kasım 2005 tarihinden bu yana üretimin yapılmadığı Tekel Adana Sigara Fabrikası'nda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yeniden üretime geçilmesi, işçileri sevince boğdu. 41 gündür iş yerini terk etmeme eylemini sürdüren işçiler, karar sonrasında sevinç gösterileri yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ile yaptığı toplantı sonrası, Tekel Adana Sigara Fabrikası'nda üretime başlanması kararı alındı. Kapatma kararından vazgeçilmesi üzerine fabrika önünde toplanarak sevinç gösterileri yapan işçiler, üretime başlamak için hammadde gelmesini beklemeye başladı.

Tek-Gıda İş Sendikası Güney Anadolu Bölge Temsilcisi Gürsel Diliçıkık, fabrikada 25 Kasım 2005 tarihinden bu yana üretim yapılmadığını belirterek, "41 gündür iş yerini terk etmeme eylemi sürdürüyorduk. Hükümet en sonunda sesimizi duydu. Yaptığımız eylemlerde haklıydık ve çocuklarımızın geleceği için bu eylemleri sürdürdük. En sonunda yanlıştan dönüldü. Yanlıştan dönmek de bir erdemdir. Haklı olduğumuza herkes kanaat getirdi. Biz bu bacanın tütmesini istiyorduk ve kazandık. Başta Adana halkı olmak üzere, bize destek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Diliçıkık, üretimin durdurulması nedeniyle fabrikada sigara üretecek hammadde bulunmadığını, hammadde gelmesinin ardından AK Parti Adana Milletvekili Ziyaeddin Yağcı, Türk-İş ve Tek-Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Salih Kılıç'ın da katılacağı bir törenle üretim düğmesine basacaklarını kaydetti.
Sevinç gösterilerinin ardından fabrikaya dönen işçiler, makinelerin temizlik ve bakımlarını yapmaya başladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler