HABER

Tekel işçilerine "çok güzel destek"

Türk-İş genel merkezi önünde oturma eylemi yapan Tekel işçileri ile polis arasında gerginlik yaşandı. Bu arada işçilere destek de gün boyu yoğun biçimde sürdü.

Türk-İş önünde oturma eylemlerini sürdüren işçiler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Bir "yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı" belirtilen gerginlik kısa sürede giderildi. Bu arada, işçilere destekler de sürüyor. Avrupalı Türkler Dayanışma Konseyi, Almanya Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği, HDF-Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu-NRW, Almanya Cem Alevi Federasyonu ve Avrupa Türkiye Cumhuriyet Kadınları Derneği, Alman BKK Sivil Toplum Platformu, Avrupa Talat Paşa Komitesi ve çok sayıda demokratik kitle örgütü işçilere destek ziyaretinde bulundu. Almanya’dan gelen bu örgütlerin Pazartesi işçiler için oluşturulan hesaba para yatıracağı belirtildi.

ÇOK GÜZEL HAREKET MORALİ

Bugün ayrıca işçileri BKM Mutfak oyuncuları ziyaret etti. Grup Yorum da 4 parça söyledi.

Pazartesi günü de Avrupa Parlamentosuna eylemdeki işçilerin durumu ile iligili soru önergesi verileceği söylentisi dolaştı. Açlık grevinin başlaması durumunda Avrupa'dan çeşitli parti ve örgütlerin geleceği bildirildi.

Bu arada, eylemdeki işçilere destek vermek için Türk-İş önünde bulunan Almanya Federal Parlamento Danışmanı Dr. Nicolaus Brauns, ANKA’ya yaptığı açıklamada, ülkelerine döndüklerinde daha fazla dayanışma ve destek arayacaklarını bildirdi. Brauns, sol partilerden destek arayacaklarını vurgulayarak, para kampanyaları düzenlemeye çalışacaklarını belirtti. Brauns, “Döndüğümüzde insanları daha fazla bilgilendireceğiz. Komünist Gazetesi eylemi ayrıntılı olarak verdi. İşçilerin okuduğu gazetelerin eylemi ana sayfadan vermesi için ve diğer gazetelerin makalelerle yer vermesi için çalışacağız. Türk sendika ve iş yeri temsilcileri Alman meslektaşlarıyla irtibata geçmeli, onları bilgilendirerek önemi hakkında ikna etmeli. Türk konsolosluğu önünde toplantı, basın açıklaması ve oturma eylemi gibi hareketlerin içinde olabiliriz. Alman işçilerine, Tekel işçilerinin sadece kendileri için değil, onlar içinde savaştığını anlatmalıyız” dedi. (ANKA)

Geri Dön