HABER

TEKEL işçisi kadınlar CHP’li Soysal’ı ağlattı

TEKEL işçisi kadınlar Meclis’te CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’ı ziyaret etti.

Ziyaret sırasında kadın işçilerin sözleri karşısında gözyaşlarını tutamayan Soysal, işçilerle birlikte “Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana” türküsünü söyledi. Soysal, “Analar ağlamasın diyenler anaları ağlatıyor, başbakanı duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

TEKEL işçilerinin eylemi sürerken, 50 kadar kadın TEKEL işçisi Meclis’te, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’ı ziyaret etti. Meclis’e ellerindeki ekmeklerle gelen TEKEL işçisi kadınlar, Soysal’a da yanlarında olduğu için teşekkür etti ve çiçek verdi. Soysal TEKEL işçilerinin 37 gündür eylemlerini sürdürdüğünü, verdikleri mücadelenin amacının ideolojik olmadığını belirterek “Çocuklarını evde bırakarak, Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya gelen işçilerimizden bir feryat yükseliyor. TBMM, iktidar, milletvekilleri bu feryadı duymazlıktan gelemez. Onların sorununu iktidar çözecek. İşçilerimizin sorunları birlikte çözelim, bunu bir inatlaşmaya götürmeyelim. Bu insanlarımız telef oluyor. Onları telef etmeye kimsenin hakkı yok. Başbakan, iktidar bir şirketi değil, Türkiye Cumhuriyeti'ni yönettiğini unutmamalıdır. Yalvarıyorum, bu sorunu çözmek için bir adım atalım. Haiti'ye nasıl yardım ediliyorsa, kendi ülkemizde yaşanan depremi de görmemiz gerekiyor. Bu trajediye, drama artık bir son vermemiz azım. 'Analar ağlamasın' diyenler anaları ağlatıyor. Bu anaların gözyaşlarını dindirin. Başbakan'ın bu konuda duyarlı olmaya ve çözüm üretmeye davet ediyorum. Biz her türlü katkıyı vermeye hazırız" diye konuştu.

Soysal işçilerin açlık grevine son vermesi ve ileri boyutlara taşınmaması gerektiğini de kaydetti. Soysal bir gazetecinin “CHP önünde eylem yapan işçiler, onların da sorunlarına sahip çıkmanızı istiyor”şeklindeki sözleri üzerine, İzmir'de Karşıyaka Belediyesine bağlı Kent A.Ş'de işten çıkarılan işçilerin sorunlarının çözümü için de üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu söyledi. Soysal “Gelsinler, Belediye Yasasında değişiklik yapalım. Yasaya göre, Belediyelerin reel gelirini ne ise personel gideri onun yüzde 30'u olur. Bir belediye başkanı bunun üzerinde personel gideri yaparsa, üzerinde harcadığı para kendisi tarafından finans edilmek zorunda. Gelsinler bunu düzeltelim, taşeronluk sistemini ortadan kaldıralım” dedi.

-“BEN DE ANNEYİM EMİNE ERDOĞAN DA…”-

Ziyaret sırasında 36 gündür Ankara’da olduğunu belirten bir kadın TEKEL işçisi, “Çocuklarımın geleceği ellerinden alınıyor. Ben de bir anneyim, Emine Erdoğan da. Hiç mi vicdanı sızlamıyor”dedi. Batman’dan gelen bir kadın işçi ise başörtüsünü göstererek “Başbakan açılım yapmak istiyorsa, TEKEL işçileri için de yapsın” dedi. Bir başka kadın işçi ise 8 aylık bebeğini evde kocasına bıraktığını belirtirken seslerinin duyulmasını ve sorunlarının çözülmesini istediklerini söyledi.

Kadın işçilerinin sözleri karşısında gözyaşlarını tutamayan Soysal, TEKEL işçileriyle “Yiğit Muhtaç Olmuş Kuru Soğana" türküsü de söyledi.

ANKA

Geri Dön