HABER

Tekin: “3. Köprü ihalesi iptal edilmeli”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ihalesinin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Tekin, İstanbul’da yapılacak yeni havalimanı ve yeni boğaz köprüsü projelerinde ÇED raporu istenmemesini de eleştirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, milletvekilleri Mahmut Tanal ve Melda Onur ile birlikte üçüncü köprü güzergahında incelemelerde bulundu. Üçüncü köprü projesi nedeniyle ağaç kesimlerinin yapıldığı bölgeleri gezen Tekin, hükümeti ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı eleştirdi.

Üçüncü köprü güzergahı ile ilgili tartışmalara değinen Tekin, “Son günlerde eyalet sistemi tartışılıyor. Belli ki İstanbul bir eyalet şehri olmuş. Üçüncü köprü ve yeni havalimanı ihalesi yapılıyor. Bununla ilgili Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ne yapar acaba, haberi olmaz mı. Sayın Topbaş’ın yapmış olduğu yüzbinlik planda bu üçüncü köprü var mı? Milyonlarca İstanbullu’nun oyları ile seçilmiş bir belediye başkanının bundan haberi olmaz mı” dedi. Proje kapsamında yapılan çalışmalarda kesilen ağaçları gösteren Tekin, “Orman Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı denilen bakanlıklar var. Hani bir tek ağaç kesilmeyecekti, bunlar ne. Şimdi soruyoruz. Bu ülkede saçınızın teli kadar hukuk varsa, şu yazı ihaleyi iptal etme gerekçesidir. Şimdi buna ne kılıf uyduracaksınız” diye konuştu. İstanbul’da yapılan üçüncü köprü ve havalimanı ihalelerinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu istenmediğini belirten Tekin, “ÇED raporu var mı? Önemli iki tane ihale oldu. Üniversiteler, bu ülkenin odaları, teknik insanlar, namusunuz vicdanınız varsa, yarın çocuklarınıza hesap verebilecek durumda kalmak istemiyorsanız çıkın konuşun. Nerede ÇED raporu? Gariban vatandaşın ufak işletmesinden 15 kurumdan evrak isterken, koskoca İstanbul’un en önemli akciğerinden bıçak gibi geçtiğiniz yerde ÇED raporu istenmez mi? Neye göre bu güzergahlar belirleniyor. Bu organize yolsuzluk belgesidir” ifadelerini kullandı.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
Sadece 3. köprü ihalesi iptali ile yetinilmemeli, mevcut iki adet köprü de yıkılmalıdır. Yerlerine ağaçlar dikilmeli, domates, biber, patlıcan hıyar gibi sebzeler ekilmelidir. Karşıdan karşıya geçmek isteyenler birer kayık alıp öyle geçsinler.
Yüz akp li bir Tekin yapmaz
aslında chp iptal edilse de millet rahat bi nefes alsa...hem siyaseti, hem havayı çok kirletiyosunuz tekin efendi....
Geri Dön