HABER

Teknoloji tarihi eserleri tehdit ediyor

BURSA (İHA) - Ecdadımızın büyük bir estetik anlayışla mimari ve aküstik bakımından mükemmel, hat ve tezhip sanatları yönünden ise harikulade inşa ettiği tarihi eserler, günümüzde teknolojik uygulamalar sebebiyle zarar görüyor.

Bursa'daki selattin camiler başta olmak üzere, ilçelerdeki her biri en az 5 asırlık tarihi eserlerde, günümüz şartlarında kullanılan hopörlör sistemleri, aydınlatma, güvenlik kamerası ve son olarak merkezi ezan ve vaaz sistemlerine yönelik cihazlar yerleştirilmesi, tarihi yapılara büyük zararlar veriyor. Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nu göreve davet eden vatandaşlar, başta din görevlileri ve bilinçsiz cami derneği yöneticilerinin uygulamalarının tarihi eserlere zarar vermesinin engellenmesini istedi.

İnegöl İshakpaşa Camii'nde merkezi vaaz sistemi antenini yükseltmek için tarihi minareye konulan devasa demir, camiyi ziyarete gelen misafirleri şaşkına çeviriyor.

İnegöl İlçe Müftülüğü sorumluluğundaki sistem tarihi caminin minaresine yerleştirilirken, devasa demir dibliğin kimden izin alınarak konulduğu bilinmiyor. Bursa merkezdeki birçok camide de iç ve dış kısımlara monte edilen bu tip cihazlar, eşsiz tarihi güzelliklerimizi çirkin bir şekilde gölgeliyor. Malın sahibi olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün camilere estetik anlayışla sahip çıkmasını isteyen vatandaşlar, Koruma Kurulu devreye girmeden müftülüklerin estetik kaygılarla bu konuya el atmasını arzu ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön