HABER

Telefon kabloları sabote edildi

YALOVA (İHA) - Yalova'da, Türk Telekom'a ait yer altı kabloları kimliği meçhul kişilerce kesilerek sabote edildi. İstanbul Caddesi İniş Sokağı mevkiinde Türk Telekom'a ait telefon kablolarının bulunduğu menhollere giren kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, 1800'lük tabir edilen yer altı kablolarını testereyle keserek iletişimi bir gün boyunca felce uğrattı. Telekom'a gelen yüzlerce arıza telefonu üzerine söz konusu caddede inceleme yapan tamir ekipleri, 200 metre arayla iki menholde kabloların kesildiğini fark etti.
Kabloların turizm sezonunun başladığı bugünlerde kesilmesinin sabotaj ihtimalini kuvvetlendirdiğini belirten Türk Telekom Müdürü Süleyman İlhan, "Kabloların kesilmesi sebebiyle gerek abonelerimiz ve gerekse müdürlüğümüz ciddi şekilde zarar gördü. Özellikle turizm sezonuna girdiğimiz şu günlerde kablolarımıza yapılan bu saldırı, aklımıza sabotaj ihtimalini getiriyor. E-Devlet çalışmaları kapsamında pilot il seçilen Yalova'da yatırım yapacak olan firmaların bizden istediği en önemli şey, kesintisiz görüşme garantisi. Bu tip saldırılar Yalova'nın geleceği açısından önem taşıyan yatırımların sekteye uğramasına sebep olur. Bu yüzden halkımızın bize yardımcı olmasını istiyoruz. Boynunda Türk Telekom Yalova Müdürlüğü'nün kimlik kartı bulunmayan personelden başkası menhollere ve telefon santral kabinlerine müdahalede bulunamaz. Vatandaşlarımız, böyle bir durumla karşılaştıklarında, derhal polise ve Telekom yetkililerine haber vermeli" dedi.

İlhan, Türkiye'nin bir çok ilinde Telekom'a ait kabloların hırsızlık amaçlı olarak kesilerek çalındığını ifade ederek, "Ancak bu tip hırsızlıklar genelde ıssız ve şehir dışındaki bölgelerde gerçekleşir. Tonlarca ağırlığındaki bu kablonun yer altından çıkarılabilmesi saatler alır. Kaldı ki Yalova'nın en işlek caddesi üzerinde böyle bir olayı yapabilmek için o cadde ve sokağı trafiğe kapatmak lazım. Dolayısıyla kabloların hırsızlık amaçlı kesilmiş olma ihtimali oldukça zayıf" şeklinde konuştu.

İlhan, vatandaşların telefon arızası için evlerine gelen kişilerden Telekom kimliği olup olmadığını sormalarını istedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön