''Telefonda böcek fobisi hortladı''

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, son günlerde bazı sivil ve askeri bürokratların telefonda ya da sohbet ortamında yaptıkları konuşmaların internet sitelerine düşmesinin ardından Türkiye'de böcek fobisinin hortladığını kaydetti.

Türkiye'nin dönem dönem gündeme gelen dinleme skandalları yüzünden "gizli kulaklar ülkesi" haline geldiğini vurgulayan Aygün, "Birilerinin kulağı yine fazla uzadı. En temel haklarımızdan biri olan haberleşme özgürlüğümüz çiğneniyor. Hükümet uzayan kulakları çekmeli" dedi.

Aygün yaptığı yazılı açıklamada, böcek fobisi yüzünden bakanlar, kuvvet komutanları, milletvekilleri, müsteşarlar, polis müdürleri, belediye başkanları, siyasetçiler, bürokratlar, akademisyenler, sivil toplum örgütü liderleri, işadamları ve gazetecilerde "dinlenme paranoyası" oluştuğunu belirterek, şunları kaydetti: "Millet birbirini dinliyor. Dinleyen dinleyene... Telefonla aradığım bazı bakanlar bile dinlenme korkusu yaşıyor. Önemli makamlarda bulunan hangi yetkiliyi arasam 'Telefonda olmaz, yüz yüze konuşalım' diyor. Halbuki ben ne iş takibi yapıyorum ne rüşvet teklif ediyorum ne de tayin istiyorum. Üyelerimi ilgilendiren bir meseleyi soruyorum. Makamına gitsem, orada da dinlenme endişesi var. Böcek korkusu yüzünden derdimizi anlatamıyoruz. Böcek geldi, mertlik bozuldu. Herkes birbirinden şüpheleniyor. Kimse düşündüğünü açık açık söyleyemiyor. Bazıları da elinde kağıt kalemle dolaşıyor. Sakıncalı bulduğu şeyleri yazarak anlatıyor. Dinlenme korkusu ruh sağlığımızı bozuyor."