HABER

Telekulak davası yeniden görülecek

KIRIKKALE (İHA) - Telekulak davasının Kırıkkale 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden görüleceği öğrenildi. Yargıtay 4. Dairesi, dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Emniyet Müdür Yardımcıları Osman Ak, Zafer Aktaş ve Mahmut Çorumlu'nun beraat kararını usulden bozdurması üzerine şahısların aynı suçtan yeniden yargılanacağı bildirildi.

1998 ve 1999 yıllarında yasadışı yollardan Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı'nın da aralarında bulunduğu 963 kurum ve kişiye ait telefonların dinlendiği müfettiş raporlarıyla belirlenmiş, telekulakçılar hakkında açılan dava 3 yıl sürmüştü.

Davada Zafer Aktaş'a, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle 6 ay hapis cezası verilmiş ancak bu ceza daha sonra ertelenmişti. Cevdet Saral, Osman Ak, Zafer Aktaş ve Mahmut Çorumlu'nun da aralarında bulunduğu 21 polis hakkında 3 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın da önce kesin hükme bağlanmasının ertelenmesi kararlaştırılmıştı.

Ardından aynı mahkeme Cevdet Saral, Osman Ak, Zafer Aktaş ve Mahmut Çorumlu hakkında, "Delil yetersizliğinden beraatlarına" karar vermişti. Kırıkkale Mahkemesi'nin verdiği bu karar Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nden döndü.

Yargıtay, telefonu dinlenen müşteki Sultan Özer'in, Kırıkkale 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davaya müdahil olmak için dilekçe vermiş olmasına rağmen mahkemenin müdahillik konusunda herhangi bir karar vermeden beraat kararı vermesini usule aykırı buldu. Ayrıca Kırıkkale Mahkemesi'nin erteleme kararından sonra, beraat kararı verirken davaya ayrı bir esas numarası vermesinin hukuka aykırı olduğu ve bu durumun beraat kararını hukuken yok saydığı da Yargıtay kararında vurgulandı. Yargıtay'ın söz konusu kararının ardından dava Kırıkkale 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülecek. Böylece mahkeme kararı olmadan yasadışı yollardan yapılan telefon dinlemeleri ve sorgulamalarıyla ilgili davada başa dönülmüş oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön