HABER

Temizöz davasında Kuktel Atağ yakalandı

Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Albay Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Adem Yakin ile dün akşam Çınar ilçesinde yol aramasında yakalanan ve hakkında tutuklama kararı bulunan Kuktel Atağ katıldı.

Kuktel Atağ sorgusunda, sanık olarak değil terör mağduru olarak ifade vermek istediğini belirterek, bugüne kadar tek sabıka kaydının bulunmadığını söyledi.

Kendisinin hiçbir zaman illegal bir yapılanma içerisinde yer almadığını öne süren Atağ, şöyle dedi:

''Ben devletime ve bayrağıma sahip çıkmak için köy korucusu oldum. Bir köy korucusu olarak kendi başıma hareket etmem mümkün değildi. Üzerime atılı suçları işlemedim. Kamil Atağ ağabeyim beni telefonla arayarak duruşmaya katılmamı istedi. Gelirken yolda durduruldum. Habur Sınır Kapısı'nda Irak'tan gelip teslim olan teröristler serbest bırakılıyor, biz tutuklu kalıyoruz. Bu bizi rahatsız ediyor. Tahliyemi istiyorum.''

Sanık Temizöz'ün avukatı Ünsal Aktaş, her duruşmada yeni mağdurların ortaya çıktığını ve bunun yargılamanın uzamasına neden olduğunu ifade ederek, ''Duruşmanın kamera sistemiyle kayıt altına alınmasını talep ediyoruz. Bizlere yönelik hakaret ve tehdit içerikli beyanlar söyleniyor. Bu konuda hassasiyet gösterilmediği taktirde Hakimler ve Savcılar yüksek Kurulu dahil gerekli mercilere şikayet yapacağız'' dedi.

Temizöz'ün diğer avukatı Mustafa Olcay Özhan ise bu mahkemenin yargılamaya bakmakla görevli olmadığını iddia ederek, görevsizlik kararı verilmesini talep etti.

Müdahil avukat Tahir Elçi ise yargılamanın kayıt altına alınması talebini kendilerinin de istediğini söyledi.

Geri Dön