Temsilciler Meclisinden Trump'a 'Türkiye' tepkisi! 'Başkan ortaklarımıza ihanet etti'

ABD Temsilciler Meclisine Beyaz Saray'ın Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG/PKK hedeflerine yönelik Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla "bölgeden çekilme" kararına tepki amacıyla karar tasarısı sunuldu. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elliot Engel açıklamasında terör örgütü YPG/PKK'yı savundu ve 'Başkan Trump, askerlerimizi o bölgeden çekerek ortaklarımıza ihanet etti' dedi.

Temsilciler Meclisinden Trump'a 'Türkiye' tepkisi! 'Başkan ortaklarımıza ihanet etti'

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elliot Engel ve Cumhuriyetçi vekil Michael McCaul tarafından sunulan karar tasarısına her iki kanadın da büyük destek verdiği belirtildi.

Tasarıya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Engel ve McCaul, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'nin terör örgütü YPG/PKK hedeflerine karşı başlattığı askeri harekata yönelik çekilme kararını eleştirdi.

'BAŞKAN ASKERLERİMİZİ ÇEKEREK ORTAKLARIMIZA İHANET ETTİ'

Açıklamasında terör örgütü YPG/PKK'yı savunan Engel, "Başkan Trump, askerlerimizi o bölgeden çekerek ortaklarımıza ihanet etti. Ülke değerlerimize ve ulusal güvenliğimize sırtını döndü. Bugün, bu tasarı ile alınan bu korkunç kararı reddediyor, Kongre üyeleri olarak, Başkan'ın gücünü kötüye kullanarak ilkelerimize ve güvenliğimize zarar verme girişiminin yanında olmadığımızı gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD medyasında yer alan haberlerde, Elliot Engel'in hafta içi Türkiye'nin Suriye'nin Kuzeyinde başlattığı terör operasyonunu durdurması ve Trump'ın Türkiye'ye yönelik hedefli yaptırım uygulamasını içeren yeni bir tasarı daha sunacağı belirtildi.

BENZER BİR TASARI DA SENATOYA SUNULMUŞTU

Çarşamba günü kıdemli Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da Senato'ya yaptırım isteyen benzer bir tasarı sunduğunu açıklamış, Senatodaki her iki partinin de yaptırım konusunda hemfikir olduğunu savunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanlar için yaptırım istenen tasarıda, ayrıca Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarını durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması isteniyor. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
sizin ortaklarınız Kürtler olamaz.. Ortağınız israil dir.. Kürtleri maşa olarak kullanmanıza izin verilmeyecektir. Bu harekatın hedefi pislik yuvalarının temizliğidir sadece..
sizin ortağınız biziz. bize ihanet ettiniz.
asla bizi ortak olarak görmediler. bu açıklamalar bile aldatmaca, teröristler onların maşası, asıl ortakları israil, Zeytindalı harekatı sonrası şu an Pyd nin bulunduğu Fırat nehri doğu bölgesini Türkiye yerine Pyd ile Işidden temizleme kararı aldıklarında karşı çıkmadık, Türkiye neyin gelecekte zararına olduğunu görmüyor gibi, halbuki 50 tane CB danışmanı var, bir sürü kurul-ofis var, hiçbiri bunu göremiyor mu? pyd ile anlaştıktan 1,5 sene sonra bide Pyd nin hazırlık yapması için 2 aylık güvenli bölge görüşmesiyle oyalandık. bu kadar stratejik hata bilmeden yapılamaz. artık gerçeği görün!
hah şöyle olm ortak olduğunuzu adam gibi söyleyin zaten biliyoruz da siz de söyleyin bakın şimdi o ortaklardan eser kalıyormu yıllarca hollywood filmi izledik şimdi siz türk filmini izleyeceksiniz Adı da İHANETİN BEDELİ
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler