TEOG 1. nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğrenciler bekliyor!

TEOG ilk nakil haftasında öğrencilere tanınan nakil başvuru süresi devam ediyor. Tabii kontenjanlara göre hafta başına nakil başvurusu yapanlar nakil başvuru sonuçları ne zaman ilan edilecek diye beklemedeler. İlk nakil sonuçları MEB tarafından ne zaman açıklanacak? Prosedürdü TEOG sonuçlarının açıklanmasından fark var mı?

TEOG 1. nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğrenciler bekliyor!

Artık liseye yani geçecek olan öğrenciler TEOG sonuçları ilan edildiğinde puanları ve tercihlerine göre belli bir okula kaydedildiler. Ancak doğal olarak bütün öğrenciler bu sonuçtan memnun olmadı. Bu öğrenciler hafta başında başlayan nakil başvuru sürecinden boş kontenjanlara göre nakil başvurusunda bulundular. Peki TEOG 2017 nakil başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

NAKİL BAŞVURU SÜRESİ BİTİŞİ VE SONUÇLARIN AÇIKLANIŞI

MEB adaylara 3 kere nakil başvuru hakkı tanıyor. Her bir nakil başvuru süreci de 1 haftlık periyodlar halinde planlamış. Pazartesi başlayan nakil başvuru süreci Cuma günü sona eriyor ve nakil sonuçları takip eden Pazartesi günü ilan ediliyor. Yani ilk nakil başvuru sonuçları 21 Ağustos Pazartesi günü ilan edilecek.

21 Ağustos'ta nakil sonuçlarının ilanı ile okulların boş kontenjan durumu da güncellenecek. Yeni boş kontenjan durumuna göre isteyen öğrenciler bir kez daha nakil başvuru yapabilecekler. Aynı bu başvurunun sonuçları da ertesi Pazartesi yapılacak ve onu aynı şekilde son TEOG nakil başvuru dönemi takip edecek.

11-14 tarihlerinde ise il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları nakil başvurularını kabul edecek. Bunların sonucu da 15 Eylül'de açıklanacak. Aynı tarihlerde yatılılık başvuruları da alınacak gibi bunun sonuçları 15 Eylül'de yapılacak ve kayıtlar e-pansiyon üzerinden tamamlanacak.

BOŞ KONTENJAN VE TABAN PUANLAR

Liselere naklil başvuru ancak söz konusu lisede müsait, bış kontenjan varsa gerçekleştirilebilir. Boş kontenjanlar için e-okul platformundaki boş kontenjan ve taban puan bilgileri sorgulama aracını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantı ile direkt olarak erişebileceğiniz bu araçta önce okul tipini, ardından il, ilçe ve son olarak okul seçip söz konusu okulda boş kontenjan olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Varsa okul bilgisi ile e-okul üzerinden nakil başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

E-okul boş kontenjan ve taban puanları için tıklayınız

TERCİH LİSTELERİ

E-okul platformunda adaylar için sunulan diğer bir araç da başvuru işlemleri kapsamında kullanılacak tercih listeleri. Aşağıdaki bağlantı ile 2017 TEOG yerleştirmeye esas nakil başvuruları tercih listelerine erişebilirsiniz. Listeden Anadolu İmam Hatip Liseleri Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Mesleki Eğitim Merkezleri ile Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri, Fen be Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinden istediğiniz sçeip il ve ilçe belirleyip söz konusu il ve ilçelerdeki okulları görebilirsiniz.

2017 TEOG nakil tercih listeleri için tıklayınız

2017 - 2018 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNDE OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

E-okul ile nakil ve kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra öğrenciler okulların açılmasını bekleyecekler. 2017-2018 yeni öğretim yılı herhangi bir değişiklik olmazsa 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Öğrenciler yine yollara dökülecek ki bu da okul servislerinin yollara dönmesi demek. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi özellikle büyük şehirlerde okulların açıldığı gün veya haftasında toplu taşımayı teşvik etmek için indirim yapılabilir. Bu yüzden özellikle uzakta çalışanlar için okulların açılma tarihi kritik bir öneme sahip.

OKULA KAYIT NASIL YAPILACAK?

Kayıt için velilerin ekstra bir şey yapmalarına gerek bulunmuyor. Kayıt işlemleri yerleştirme işlemleri ve esaslarına göre sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetine uygun pansiyon bulunması hâlinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereğince yatılı olarak öğrenim görme imkânı sağlanıyor.

Mesleki eğitim merkezlerine yerleştirilen öğrenciler çıraklık eğitimine başlayacakları iş yerleri ile yerleştirildikleri tarihten itibaren en geç 2 ay içinde sözleşme imzalayacaklardır. Sözleşme imzalamayanların kayıtları silinerek açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir. Pansiyonlarda paralı yatılı kalmak isteyen öğrenciler ise kontenjanlar ölçüsünde paralı yatılı kalabilecekler.

Açık Ortaöğretim Kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, kesin kayıtlarını yaptırmak üzere 15 Eylül 2017 tarihi mesai bitimine kadar Açık Ortaöğretim Kurumları irtibat bürolarına başvurmaları gerekmektedir.

YATILILIK TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

Örgün resmî ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerden öğrenimlerine yatılı olarak devam etmek isteyenler pansiyonlu okullarda doğrudan okul müdürlüğüne, pansiyonu bulunmayan okullarda ise il/ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonlarına belgeleri ile birlikte 11-14 Eylül 2017 tarihleri saat 17.00’ye kadar müracaat edeceklerdir.

İOKBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları/öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne en geç 29 Eylül 2017 tarihi saat 17.00’ye kadar müracaat edeceklerdir. Konu ile ilgili genel açıklamalar, Parasız Yatılılık ve Bursluluk e-Kılavuzunda yer alıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler