HABER

TEOG 2017 tercih dönemi E-okul'da ne zaman başlıyor?

TEOG maratonu sona yaklaşıyor. Öğrenciler, hayalindeki okulu seçmek için TEOG Tercih dönemini bekliyorlar. TEOG sınavı sonuçlarının açıklanması sonrası bu kritik süreç bu hafta başlayacak ve yaklaşık 10 günlük bir süreç öğrencileri bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG tercih sürecini, tercih takvimini detaylarıyla duyurdu. Öğrenciler bu kritik dönemi e-okul sayfasındaki tercih motorunda geçirecekler. İşte TEOG tercih dönemi ile ilgili ayrıntılar...

TEOG 2017 tercih dönemi E-okul'da ne zaman başlıyor?

Yaz ayları öğrenciler için tercih ve yerleştirme dönemidir. Üniversite adayları tercih aşamasına hazırlanırken TEOG kapsamında liseye geçecek öğrenciler için de Tercih dönemine sayılı günler kaldı. Özel okullara kayıtlar gerçekleştirildi şimdi özel okula gitmeyecek olan öğrenciler Anadolu liseleri, fen liseleri, imam hatip liseleri ve meslek liselerine kayıt yaptırabilmek için tercih yapacaklar. Peki TEOG tercih süreci ne zaman başlayacak ve nasıl işleyecek?

TEOG TERCİH SÜRECİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

MEB'in 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı takvimine göre tercih süreci 14 Temmuz tarihinde başlayacak. 24 Temmuz'a kadar sürecek tercih süresinde öğrenciler E-okul üzerinden okumak istedikleri liseleri belirleyecekler. Tercih işlemlerinin 24 Temmuz'da en geç saat 17.00'ye kadar tamamlanması gerekiyor.

TEOG 2017 TERCİH TAKVİMİ

YEP sonuçları ile artık öğrenciler tercih sürecine adım atıyorlar. Veliler ve öğrenciler okul seçimlerini aşağıdaki takvime göre yapacaklar.

30 Haziran 2017 = Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı

30 Haziran 2017 = Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı

30 Haziran 2017 = 13 Temmuz 2017 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Kapsamında Yapılan Merkezi Sistem
Ortak Sınavlarının Tamamını veya Bir Kısmını Kullanan Özel Okulların Kayıt İşlemleri

03-13 Temmuz 2017 = Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine Öğrenci Alımı

21 Temmuz 2017 = Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, Klasik Sanatlar ve Musiki, Görsel Sanatlar ve Spor Programı/Projesi Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerine Öğrenci Kayıtlarının Tamamlanması

14-24 Temmuz 2017 (Saat 17.00) = Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması

11 Ağustos 2017 = Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

11 Ağustos 2017 = Boş Kontenjanların İlan Edilmesi

14-18 Ağustos 2017 ( Saat 17.00 ) = Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

21 Ağustos 2017 = Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı

21-25 Ağustos 2017 ( Saat 17.00) = Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

28 Ağustos 2017 = Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

28 Ağustos-06 Eylül 2017 ( Saat 17.00) = Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

08 Eylül 2017 = Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının ve Taban Puanların İlanı

11-14 Eylül 2017 = İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca İl/İlçe Sınırları İçerisinde Nakil
Tercih Başvuruların Alınması

11-14 Eylül 2017 = Yatılılık Başvurularının Alınması

15 Eylül 2017 = Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Tamamlanması

15 Eylül 2017 = İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Nakil Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

18 Eylül 2017 = 2017-2018 Öğretim Yılı Açılışı

TABAN PUANLARI

Okulların taban puanları hakkında bir fikir almak isterseniz aşağıdaki e-okul bağlantısı ile şehrinizdeki okulların taban puanlarını öğrenebilirsiniz.

Liselerin taban puanları için tıklayınız

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

a) 8’inci sınıfta öğrenim gören, açık öğretim ortaokulunda mezun durumda olan ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP üstünlüğü, esas alınarak yapılacaktır.
b) Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecektir. Ancak, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri bu kılavuzun 1.7, 1.8 ve 1.9 maddelerine göre gerçekleştirilecektir.
c)14-18A ğustos 2017, 21-25 Ağustos 2017, 28 Ağustos-06 Eylül 2017 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.
ç) Açık ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin,talep etmeleri hâlinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca, nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde, 3 (üç) tercih alınarak, YEP üstünlüğüne göre il/ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacaktır.
d) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup,kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.
e)«ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlediği hâlde 15 Eylül 2017 tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık orta öğretim kurumlarına yapılacaktır.
f) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr adresinde açıklanacak olup sonuç bilgilerinde, kaydının yapıldığı okul
bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

Yerleştirme ve tercih işlemleri ile ilgili yukarıdaki bilgilerin devamına MEB'in yayımladığı TEOG 2017 kılavuzundan ulaşabilirsiniz.

TEOG 2017 TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

YERLEŞTİRMEYE ESAS PUANLARIN HESAPLANMASI

Tercih dönemi kullanılacak Yerleştirmeye Esas Puan Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır. Peki ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı ve yıl sonu başarı puanı nasıl hesaplanır? Ağırlıklandırılmış ortak puanlar derslerin ağırlık katsayılarının derslerden alınan sınav sonuçları ile çarpılması sonucu elde ediliyor. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Yıl Sonu Başarı Puanı hesaplaması: Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacak. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacak. Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

MEB'in aşağıdaki bağlantı iler erişebileceğiniz TEOG hesaplama aracı ile YEP değerinizi hesaplayabilir kesin sonuçlar öncesinde puanınız hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Bir baba olarak bu teog bizi bitirdi.Sınavı ayrı dert,okul tercihi ayrı dert sıkıntı üzeri sıkıntı.ALLAH herkese gölündeki okulu nasip etsin inşallah
size katılıyorum bir anne olarak hayatımın odak noktası oldu... herkes için hayırlısı olsun inşallah...
Bir öğrenci olarak geçirdiğim bu seneyi yaşamış olarak kabul etmiyorum. Üzerimize taşıyamayacağımızdan fazla yük koyuyorlar. Dershaneler,özel dersler,kurslar,sınavlar,testler... ve ailemizi gururlandırmak istememiz. Onların güvenini boşa çıkarmamaya çalışmak,onların bizim için yaptığı masrafın karşılığını vermek. Eğer çocuklarınızın puanı çok düşükse onlara kızmanın bir anlamı yok. Hayırlısı olsun deyip ona onunla ne kadar gurur duyduğunuzdan bahsedin. Çünkü gerçekten üzülüyoruz.
Geri Dön