HABER

TEOG nakil işlemleri, okul kodları ve boş kontenkanlar – Nakil başvuru süreci e-okul'da başladı

Önümüzdeki eğitim ve öğretimde lise 1'e başlayacak olan öğrenciler için TEOG nakil süreci başladı. Geçtiğimiz hafta MEB; TEOG yerleştirme sonuçlarını erkenden açıklamış ve boş kontenjanlar belli olmuştu. İlk yerleştirme sonucundan memnun omayan öğrenciler şimdi velileri ile birlikte harıl harıl TEOG 1. nakil işlemleri için e-okula akın ediyorlar!

TEOG nakil işlemleri, okul kodları ve boş kontenkanlar – Nakil başvuru süreci e-okul'da başladı

Geçtiğimiz hafta başı 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 9. sınıfı hangi okulda okuyacaklar belli oldu. Kimi öğrenci istediği liseye girebilirken kimleri hüsrana uğradı. Neyse ki okulundan memnun olmayan değiştirmek isteyenler için MEB 3 kereye kadar nakil hakkı veriyor. Nakil başvuru süreci 3 hafta sürecek.
Nakil başvuru sürecinde ilk hafta bugün itibariyle yani 14 Ağustos'da başladı ve 18 Ağustos Cuma gününe kadar sürecek. Bunu süreyi kaçırırsanız başvurunuzu sonraki haftalarda yapmanız gerekecek. Nakil süreci boyunca Pazartesi günleri nakil sonuçları ilan edilecek, boş kontenjanlar belli olacak ve Cuma gününe kadar devam etme durumuyla nakil başvuru süresi kullanılacak.

TEOG NAKİL BAŞVURU EKRANI

E-okul üzerinden nakil başvurusu için tıklayınız

Yukarıdaki bağlantı ile e-okul'un nakil başvuru ekranına ulaşabilirsiniz. Tabii söz konusu sayfada T.C kimlik numarası, okul numarası, güvenli kayıt no ve ekrandaki giriş kodunu ilgili alanlara girmelisiniz.

Giriş yaptıkran sonra boşkontenjan durumuna göre okul kodu ile nakil başvuru forumunu dolduracaksınız. Aşağıdaki bağlantılar ile okullardaki boş kontenjan durumunu ve tercih listelerini görebilirsiniz.

TEOG 2017 boş kontenjan sorgulama aracı için tıklayınız

2017 TEOG nakil tercih listeleri için tıklayınız

NAKİL SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

MEB'in TEOG takvimine göre ilk nakil başvurularının sonuçları yani yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları ilanı 21 Ağustos Pazartesi yapılacak. Bu sonuçlar ile birlikte okulların boş kontenjan durumu da güncellenecek ki böylecek 2. nakil başvuru haftası başlayacak.

İkinci yerleştirmeye nakil tercih başvurularının alınması yine Pazartesi'den Cuma'ya kadar yapılacak ve sonraki Cuma yani 28 Ağustos Pazartesi günü bu sefer 2. nakil sonuçları açıklanacak. Bunu da 3. nakil başvuru haftası takip edecek.

28 Ağustos 6 Eylül tarihlerini kapsayan son nakil başvuru haftasından sonra 8 Eylül'de son nakil sonuçları açıklanacak.
11-14 tarihlerinde ise il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları nakil başvurularını kabul edecek. Bunların sonucu da 15 Eylül'de açıklanacak. Aynı tarihlerde yatılılık başvuruları da alınacak gibi bunun sonuçları 15 Eylül'de yapılacak ve kayıtlar e-pansiyon üzerinden tamamlanacak.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

E-okul ile nakil ve kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra öğrenciler okulların açılmasını bekleyecekler. 2017-2018 yeni öğretim yılı herhangi bir değişiklik olmazsa 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Öğrenciler yine yollara dökülecek ki bu da okul servislerinin yollara dönmesi demek. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi özellikle büyükşehirlerde okulların açıldığı gün veya haftasında toplu taşımayı teşvik etmek için indirim yapılabilir.

OKUL KAYIT İŞLEMLERİ

Kayıt için velilerin ekstra bir şey yapmalarına gerek bulunmuyor. Kayıt işlemleri yerleştirme işlemleri ve esaslarına göre sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetine uygun pansiyon bulunması hâlinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereğince yatılı olarak öğrenim görme imkânı sağlanıyor.

Mesleki eğitim merkezlerine yerleştirilen öğrenciler çıraklık eğitimine başlayacakları iş yerleri ile yerleştirildikleri tarihten itibaren en geç 2 ay içinde sözleşme imzalayacaklardır. Sözleşme imzalamayanların kayıtları silinerek açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir. Pansiyonlarda paralı yatılı kalmak isteyen öğrenciler ise kontenjanlar ölçüsünde paralı yatılı kalabilecekler.

Açık Ortaöğretim Kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, kesin kayıtlarını yaptırmak üzere 15 Eylül 2017 tarihi mesai bitimine kadar Açık Ortaöğretim Kurumları irtibat bürolarına başvurmaları gerekmektedir.

YATILILIK TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Örgün resmî ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerden öğrenimlerine yatılı olarak devam etmek isteyenler pansiyonlu okullarda doğrudan okul müdürlüğüne, pansiyonu bulunmayan okullarda ise il/ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonlarına belgeleri ile birlikte 11-14 Eylül 2017 tarihleri saat 17.00’ye kadar müracaat edeceklerdir.

İOKBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları/öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne en geç 29 Eylül 2017 tarihi saat 17.00’ye kadar müracaat edeceklerdir. Konu ile ilgili genel açıklamalar, Parasız Yatılılık ve Bursluluk e-Kılavuzunda yer alıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön