HABER

TEOG tercih süreci için nefesler tutuldu! Liselerin yüzdelik dilimleri E-okul'da

TEOG tercih dönemi için nefesler tutuldu. Öğrenciler yerleştirmeye esas puanları ne kadar öğrendiler. Liselerin yüzdelik dilimleri de e-okul platformunda yayımlandı. Öğrenciler önümüzdeki günlerde de YEP puanları ile liselerin taban puanlarını dikkate alarak tercih yapacaklar. Öğrenciler TEOG 2017 kapsamında 25 tercih haklarını ne zaman kullanabilecekler?..

TEOG tercih süreci için nefesler tutuldu! Liselerin yüzdelik dilimleri E-okul'da

TEOG 2017de sınavlar, sonuçları, YEP yani yerleştirmeye esas puanlar denirken tercih ve kayır dönemine geçiyoruz. Özel okullar için kayıt dönemi devam ediyor ki diğer okullar için de yakında tercih dönemi başlayacak. Liseyi bir Anadolu lisesi, fen lisesi, imam hatip lisesi, meslek lisesinde okumak isteyenler için tercih dönemi de 14 Temmuz'da başlayacak.

Öğrenciler YEP sonuçlarının yüzdelik dilimine göre MEB'in yayımladığı tercih listelerindeki okullardan tercih yapacaklar. Her bir öğrencinin 25 tercih hakkı bulunuyor. Öğrenciler tercih işlemlerinde okulların tercih kodunu kullanacaklar. Siz de bulunduğunuz yerdeki okulları inceleme ve tercih kodlarını öğrenmek için aşağıdaki bağlantıdan tercih listelerine ulaşabilirsiniz. Söz konusu sayfada listeden okul türü seçip daha sonra il ve ilçeyi ayarlayıp seçtiğiniz yerdeki okulların kontenjanlarını ve yüzdelik dilimlerini görebilirsiniz.

TERCİH LİSTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

TEOG maratonunun sonucu olarak yerleştirmeye esas puanlarını öğrenen öğrenciler 14-24 Temmuz tarihleri arasında liselerin taban puanları doğrultusunda tercih formlarını dolduracaklar. MEB'in TEOG kılavuzuna bu işlemi öğrenci velisi gerçekleştirecek. 24 Temmuz günü en geç saat 17.00'a kadar tercih işlemlerinin tamamlanması gerekiyor.

Tercihlerin yapılmasından sonra da 11 Ağustos'ta ilk kritik sonuçlar belli olacak. MEB öğrencilerin tercihleri ve YEP'leri doğrultusunda herkesi belli okullara yerleştirecekler. Tabii herkes yerleştirildiği okuldan memnun olmayacak.Bu yüzden de nakil sürecine geçilecek. Takip eden 3 hafta boyunca birinci, ikinci ve üçüncü nakil başvuruları ve bunların sonuçları açıklanacak.

Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayan veliler için okul müdürlükleri, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği Ek-1’deki“ Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak veli adına yapacaktır (en geç 24Temmuz 2017 saat 17.00’yek adar).

TEOG 2017 TERCİH TAKVİMİ

YEP sonuçları ile artık öğrenciler tercih sürecine adım atıyorlar. Veliler ve öğrenciler okul seçimlerini aşağıdaki takvime göre yapacaklar.

30 Haziran 2017 = Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı

30 Haziran 2017 = Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı

30 Haziran 2017 = 13 Temmuz 2017 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Kapsamında Yapılan Merkezi Sistem
Ortak Sınavlarının Tamamını veya Bir Kısmını Kullanan Özel Okulların Kayıt İşlemleri

03-13 Temmuz 2017 = Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine Öğrenci Alımı

21 Temmuz 2017 = Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, Klasik Sanatlar ve Musiki, Görsel Sanatlar ve Spor Programı/Projesi Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerine Öğrenci Kayıtlarının Tamamlanması

14-24 Temmuz 2017 (Saat 17.00) = Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması

11 Ağustos 2017 = Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

11 Ağustos 2017 = Boş Kontenjanların İlan Edilmesi

14-18 Ağustos 2017 ( Saat 17.00 ) = Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

21 Ağustos 2017 = Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı

21-25 Ağustos 2017 ( Saat 17.00) = Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

28 Ağustos 2017 = Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

28 Ağustos-06 Eylül 2017 ( Saat 17.00) = Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

08 Eylül 2017 = Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının ve Taban Puanların İlanı

11-14 Eylül 2017 = İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca İl/İlçe Sınırları İçerisinde Nakil
Tercih Başvuruların Alınması

11-14 Eylül 2017 = Yatılılık Başvurularının Alınması

15 Eylül 2017 = Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Tamamlanması

15 Eylül 2017 = İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Nakil Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

18 Eylül 2017 = 2017-2018 Öğretim Yılı Açılışı

TABAN PUANLARI

Okulların taban puanları hakkında bir fikir almak isterseniz aşağıdaki e-okul bağlantısı ile şehrinizdeki okulların taban puanlarını öğrenebilirsiniz.

Liselerin taban puanları için tıklayınız

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

a) 8’inci sınıfta öğrenim gören, açık öğretim ortaokulunda mezun durumda olan ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP üstünlüğü, esas alınarak yapılacaktır.
b) Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecektir. Ancak, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri bu kılavuzun 1.7, 1.8 ve 1.9 maddelerine göre gerçekleştirilecektir.
c)14-18A ğustos 2017, 21-25 Ağustos 2017, 28 Ağustos-06 Eylül 2017 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.
ç) Açık ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin,talep etmeleri hâlinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca, nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde, 3 (üç) tercih alınarak, YEP üstünlüğüne göre il/ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacaktır.
d) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup,kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.
e)«ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlediği hâlde 15 Eylül 2017 tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık orta öğretim kurumlarına yapılacaktır.
f) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr adresinde açıklanacak olup sonuç bilgilerinde, kaydının yapıldığı okul
bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

Yerleştirme ve tercih işlemleri ile ilgili yukarıdaki bilgilerin devamına MEB'in yayımladığı TEOG 2017 kılavuzundan ulaşabilirsiniz.

TEOG 2017 TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

YERLEŞTİRMEYE ESAS PUANLARIN HESAPLANMASI

Tercih dönemi kullanılacak Yerleştirmeye Esas Puan Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır. Peki ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı ve yıl sonu başarı puanı nasıl hesaplanır? Ağırlıklandırılmış ortak puanlar derslerin ağırlık katsayılarının derslerden alınan sınav sonuçları ile çarpılması sonucu elde ediliyor. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Yıl Sonu Başarı Puanı hesaplaması: Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacak. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacak. Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

MEB'in aşağıdaki bağlantı iler erişebileceğiniz TEOG hesaplama aracı ile YEP değerinizi hesaplayabilir kesin sonuçlar öncesinde puanınız hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Geri Dön