HABER

Tepco nükleer felaket tazminatları için ek destek istedi

Japon enerji firması Tepco, Fukuşima nükleer santrali felaketi ardından mağdurlara ödenecek tazminatlardaki artışı karşılayabilmek için hükümetten 9 milyar dolar ek yardım talep etti.

Deprem ve tsunami Fukuşima Daiiçi nükleer santralinde ciddi hasara yol açmıştı

Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi (Tepco) Japonya'da Mart ayında yaşanan nükleer felakette mağdur olanlara tazminat ödeyebilmek için hükümetten 9 milyar dolar ek yardım istedi.

Fukuşima Daiiçi nükleer santralinin yöneticisi firma, yaklaşık 100 milyar dolarlık tazminat talebiyle karşı karşıya.

Nükleer santralin Mart ayındaki tsunamide zarar görmesi ardından radyasyon sızıntısı meydana gelmiş ve nükleer santralin olduğu bölge civarında yaşayan 80 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Bu zararlar nedeniyle mali sıkıntılar çeken Tepco'nun geleceği de belirsiz.

Şirket, yaptığı açıklamada, ödenecek tazminatları düzenleyen komisyonun, bölgeden gönüllü olarak ayrılanlara da ödeme yapılması kararı sonrasında, ödemeleri gereken miktarın arttığını gördüklerini ifade etti.

Japonya'nın en büyük enerji şirketi Tepco, son 30 yıldan bu yana ilk kez geçen hafta elektrik ücretlerine zam yapacağını açıklamıştı.

Deprem ve tsunami sonrasında Tepco'ya ait 17 nükleer santralden 15'i kapatılmak zorunda kaldı.

Şirket bunun üzerine, elektrik ihtiyacı için hidroelektrik santrallerini daha yüksek kapasitede işletmek zorunda kalmış ve bu da giderlerde artışa neden olmuştu.

Fukuşima nükleer faciasını inceleyen komisyon da, şirketi, böylesi bir felakete hazır olmadığı için eleştirmişti.

Komisyon, felakete yanıt vermede yaşanan gecikmelerin ve genel hazırlıksızlıkların Fukuşima nükleer santralindeki sızıntı felaketinin etkisinin artmasına yol açtığını söyledi.

Japonya basınında Tepco’nun kısmen kamulaştırılması senaryoları tartışılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler