HABER

Terim: Kimse antrenörü küçümsememeli

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, antrenörlerin takıma katkısının sorgulanmaması ve küçümsenmemesi gerektiğini söyledi. Terim, İsviçre maçında 2-0 mağlup iken bir forvet oyuncusunu çıkartarak orta sahayı güçlendirdiğini ve bu nedenle eleştirildiğini anlatan Terim, kendi içgüdüsü ve tecrübesini ortaya koyduğunu söyledi. Terim, antrenörlerin, oyuncu değiştirerek ya da oyuncuların oyun sırasında yerlerini değiştirerek takıma müdahale ettiklerine dikkati çekerek, Hırvatistan maçında da "başkalarına göre tedbir alması gereken" bir durumda Semih'i oyuna aldığını kaydetti.

UEFA'nın açıkladığı "En radikal karar alan hocalar" listesinde olduğuna işaret eden Terim, teknik direktörlerin alacakları sorumlulukla oyuna müdahale etmelerinin önemli olduğunu belirtti. Terim, "Zaman zaman dinliyoruz, okuyoruz. 'Bir antrenörün oyuna katkısı yüzde kaçtır' diye. Bu konuşmalardan sonra antrenörün ne kadar katkısı var herkes daha iyi analiz etmelidir. Antrenör zaman zaman gelir tüm sorumluluğu alır. Kimse antrenörleri küçümser gibi, 'Antrenörün katkısı yüzde kaçtır' tartışmalarını bahis konusu etmemelidir" dedi.

Yetenekli oyuncuları çok sevdiğini ve onlara taktiksel oyun içinde kalmak şartıyla özgürlük tanıdığını vurgulayan Terim, "Örneğin Arda'nın en önemli özelliği dripling yapmak. Şimdi nasıl deriz 'Tek pas yap' diye. Taktiğe uyarak özgür olmalarını sağlayan bir anlayışla becerikli oyuncularımızı yönlendirdik. Çok iyi yaptığı bir işi kendi disiplin anlaşınız içinde kısarsanız buradan bir şey alamazsınız. Sizin organizasyonunuz içinde onların becerileri çok daha önemlidir" dedi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Luis Aragones ise Türkiye'nin Euro 2008'de inanılmaz güzel oynadığını ve çok etkileyici bir performans ortaya koyduğunu söyledi. Türkiye, İspanya, Almanya ve İngiltere'nin güç olarak birbirine yakın takımlar olduğunu belirten Aragones, "Türkiye'nin Çek Cumhuriyeti'ni 3-2 yenmesi inanılmaz bir durumdu" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön