HABER

''Terör konusundaki değerlendirmelerimizi paylaştık''

Prag (AA)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topalanek ile yaptığı görüşmeye ilişkin, "Terör konusundaki değerlendirmelerimizi paylaştık, uluslararası barış, istikrar ve işbirliğinin pekiştirilmesi yönündeki görüşlerimizin büyük ölçüde örtüştüğünü memnuniyetle gözlemledik" dedi.

Erdoğan ile Topolanek, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerdeki artışın gerçekten çok iyi olduğunu ancak yeterli olmadığını ifade eden Erdoğan, "Bunun daha iyi bir konuma gelmesini istiyoruz. 2000 yılında 260 milyon dolar olan ticaret hacmi, 2006 yılı sonu itibariyle 1,1 milyar dolara ulaşmıştır. Bu çok çok olumlu bir gelişme, bu olumlu gelişmenin gereği olarak da biraz sonra iki ülke işadamları arasındaki temasların özendirilmesine yönelik bir toplantıyı gerçekleştireceğiz" dedi.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek de yaptığı açıklamada Türkiye ile Çek Cumhuriyetini birleştiren bir çok ortak nokta bulunduğunu kaydederek, sadece ticari değil, stratejik olarak da Türkiye ile ortak noktaları olduğunu söyledi.

"Çek Cumhuriyeti olarak, Türkiye'nin, AB'ye katılımına destek veriyoruz' diyen Topolanek, "Biz inanıyoruz ki Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği dışında herhangi bir imtiyazlı üyelik ya da Akdeniz Projesi olsun tam üyeliğinin yerini alamaz. Kesinlikle buna inanıyoruz. Biz bu yoldaki bütün zorlukların bilincindeyiz. Türkiye'nin, AB'ye tam
üyeliğinin tek hedef olduğuna inanıyoruz. Bunun, iki muhteşem medeniyetin kaynaşması için tek hedef olduğuna inanıyoruz" diye konuştu."Türkiye uzun süredir bir terör tehdidi ile karşı karşıya. Acaba Türkiye'nin kendini savunma hakkı olarak sınır ötesi operasyon yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, Topolanek şunları söyledi:

"Bu konu hakkında Sayın Erdoğan ile görüştük. Kürt nüfusun yaşadığı 4 ülkenin hiç birisi, Kürtlerin kendileri de 'Büyük Kürdistan' hayalinin gerçekleşmesini istemiyor. Bunu Kuzey Irak da istemiyor ki burada Barzani bir şekilde temsil ediyor. Elbetteki Türk-Irak sınırının duyarlığını anlıyorum. Elbette ki böyle bir gerilimden memnuniyet
duymuyoruz. Ama inanıyorum ki Erdoğan ve Barzani bu konuyu çözümleyecek kapasitededir."

"Türkiye'nin, AB'ye tam üyeliğine destek verdiğinizi söylediniz. 2009'da, Çek Cumhuriyeti'nin başkanlığında nasıl somut adımlar atılacak, İmtiyazlı Ortaklığa karşı olduğunuzu söylediniz, AB'ye üye bir ülkenin başbakanı olarak Türkiye'ye ne gibi somut destekler vermeyi planlıyorsunuz'?" sorusuna Topolanek, şu yanıtı verdi:

"Elbette ki 2009 yılının ilk yarısında Türkiye tam üyeliğe kabul edilmeyecek. Böyle anlaşılmadığını umuyorum. Ama bu dönemi Türkiye'nin katılımı için müzakereleri daha yoğunlaştırılması için kullanılabileceğine inanıyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön